Komisyon üyeleri madende

Komisyon üyeleri madende


Soma'daki Maden Faciasını Araştırma Komisyonu üyeleri, Soma ilçesinde maden faciasının yaşandığı ocağın yanındaki başka bir madene inerek inceleme yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Soma'daki Maden Faciasını Araştırma Komisyonu Başkanı Ali Rıza Alaboyun ve komisyon üyeleri, inceleme yapacakları İmbat Madencilik'e gelerek şirketin genel koordinatörü Gökalp Büyükyıldız'dan brifing aldı.

Büyükyıldız, maden faciasında kurtarma çalışmalarına ekipleriyle katıldıklarını, mahkemenin kendisini de şahit olarak dinleyeceğini belirtti.

Maden sahası ve kömür çıkarma yöntemleri hakkında komisyon üyelerinin sorularını cevaplayan Büyükyıldız, denetlemeye gelen müfettişlerin madenleri iyi tanıyan kişiler olmasının faydalı olacağını, denetimlerden kaçmadıklarını, sürekli denetim altında tutulmalarının kendilerini sıkıntıya sokmayacağını, bilakis rahatlatacağını vurguladı. 

Büyükyıldız facianın meydana gelmesinde sabotajın az da olsa ihtimallerden biri olduğunu ifade etti.

‘Madenci kıyafeti giydiler’

Komisyon üyeleri daha sonra, madenci kıyafeti giyerek üç grup halinde madene indi. Yaklaşık 450 metre derinliğe inen komisyon üyeleri, madende yaklaşık iki saat inceleme yaptı, yeraltında çalışan işçilerle görüştü.

İncelemenin ardından gazetecilere açıklama yapan Komisyon Başkanı Ali Rıza Alaboyun, madencilerin çalışma koşullarını yerinde gördüklerini, gerçekten de çalışma şartlarının çok ağır olduğunu belirtti. Alaboyun şöyle konuştu:

"Zonguldak'ta da bulunduk bazı arkadaşlarımızla, orası buradan da ağır ama bir madenci olmak ayrı bir yaşam tarzı, ayrı bir kültür, ayrı bir disiplin. Bunun çok iyi anlaşılması lazım. Bazıları için madenci dediğiniz zaman farklı bir atmosfer doğabilir ama onu düşünenler buraya gelmeli, bu havayı teneffüs etmeli, burada yerinde görmeli. Sadece bantlardan kazının yapılmış olduğu, göçertmeli uzun ayağın bulunduğu yere gidebilmek 45 dakika sürüyor. 9-10 derecelik eğimle iniyoruz, tamamen çamur ve zor şartlar altında. Allah kolaylık versin. Bir an evvel biz buralara el atacağız. İş sağlığı, güvenliği tedbirlerini alabildiğimiz kadar alacağız, Avrupa ve Amerika standartları neyse, başbakanımızın da, liderimizin de, parlamentomuzun da vermiş olduğu destekle inşallah bu sorunu kökten çözeceğiz.''

Komisyon çalışmalarını Soma 'da bugün de sürdürecek.

Kaynak: AA ve DHA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Kayseri'deki terör saldırısı davası yarın başlıyor
Dünya
Sosyal medyada 'günaydın' yazdığı için gözaltına alındı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu