Bağdat'tan Erbil'e 'İsrail'e petrol sattı' suçlaması

Bağdat'tan Erbil'e 'İsrail'e petrol sattı' suçlaması

  • 08 Haziran 2014 22:23


Irak Petrol Bakanlığı, Kürt Bölgesel Yönetimi'ni İsrail'e petrol satmak ve ülkeyi 34 milyar dolar zarara uğratmakla suçladı.

Bağdat yönetimine göre, zarar yıl sonuna kadar 400 milyonu bulacak.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Türkiye üzerinden dünya piyasalarına sattığı petrol nedeniyle Erbil-Bağdat yönetimleri arasında başlayan karşılıklı suçlamalar sürüyor. Irak Petrol Bakanlığı, IKBY'yi, İsrail'e petrol satmak ve ülkeyi 34 milyar dolar zarara uğratmakla suçladı.

ÖZETLE

Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, IKBY'nin İsrail'e petrol sattığı iddia edilerek "Karşılaştığımız gerçekler karşısında hayretler içinde kalıyoruz. Kürdistan bölgesinin sattığı petrolün İsrail rafinerilerine ulaştığını ispatlayan belgeler var. Ancak iletişim kurduğumuz ilgili tarafların hiçbirisi Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nin İsrail’e petrol sattığına dair bilgi ve belgelere ilişkin konuşamamıştır" denildi.

Açıklamada, Erbil yönetiminin kaçak yollarla gerçekleştirdiği petrol satışından ülkenin 34 milyar doları zarara uğratıldığı ileri sürülerek, "Sadece bu yıl verdiği zarar 8 milyar 400 milyon dolardır. Kürdistan bölgesi, bütçedeki yüzde 17'lik payını almıştır.  2011 ile 2014 yılları arasında payının tamamı verilmiştir. Bunun yanı sıra petrol satışından elde ettiği para da takriben 19 milyar 701 milyon dolardır. Bu para Irak maliyesine teslim edilmemiştir" ifadesine yer verildi.

'Tedbir alacağız'

Türkiye üzerinden dünya piyasalarına satılan IKBY petrolünün sevkiyatına de değinilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Türkiye Irak’ın doğal kaynaklarıyla ilgili egemenliğine saygı duymalıdır. Türkiye, 2010 yılında Irak ile bir petrol anlaşması imzaladı. Bu anlaşma Irak petrolünün Ceyhan Limanı'ndan gönderilmesini öngörüyor. Türkiye, bu anlaşmanın içeriğine bağlı kalmalıdır. Doğal kaynaklarımızı korumak için tedbirlerimizi artıracağız."

Kürt petrolü satılamıyor

Türkiye üzerinden yabancı alıcılara satılmak üzere sevkıyatı yapılan ilk Kürt petrolünü taşıyan tanker ise iki gün önce Fas yönetiminin itirazı üzerine yükünü Muhammediye limanına boşaltamadı. Tanker Rabat açıklarında bekliyor.

1 milyon varil ham petrol taşıyan United Leaderhsip adlı tanker, Bağdat ile Erbil arasında yaşanan uzun tartışmalardan sonra Kürtlerin kendi petrollerini Bağdat’ın onayı olmaksızın dünyaya satmasının da sembolü.

Irak Anayasası'ndaki çelişkili maddeler yüzünden Bağdat ve Erbil arasında Kuzey Irak petrollerinin kaderi konusunda anlaşmazlık yaşanıyor.

Erbil, anayasada özerk bölgelere tanınan hakka atfen kendi petrolünü Bağdat'tan bağımsız işleyip satmak istiyor.

Ancak Maliki hükümeti, anayasadaki 'Irak petrolleri tüm Irak halkına aittir' maddesini gerekçe gösterip bunu reddediyor.

Henüz meclisten onay alamayan, 2007 yılında hazırlanan hidrokabon yasası ise Bağdat'ın tüm petrol gelirlerinden Erbil'e yüzde 17 pay vermesini öngörüyor.

Maliki hükümeti kendilerinden bağımsız petrol satması halinde Kürt bölgesine ödediği bu payı da kesmekle tehdit ediyor.

Türkiye bu sorunun çözümü için üçlü mekanizma önerdi, iki taraf anlaşana dek Kuzey Irak petrollerinin Türkiye'deki bir banka hesabında tutulmasını teklif etti.

Ancak Bağdat buna yanaşmıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu