Bakan Çağlayan'a Kraliyet Nişanı

Bakan Çağlayan'a Kraliyet Nişanı

  • 27 Haziran 2013 05:06


Resmi temasları kapsamında Belçika'da bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a Belçika Kraliyet Nişanı takdim edildi.

 Belçika Dışişleri, Dış Ticaret ve AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Didier Reynders ile bugün Brüksel'de bir araya gelen Türkiye Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye-Belçika I. Dönem Karma Ekonomi ve Ticaret Komitesi (JETCO) toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı öncesi ikili görüşme yapan bakanlar ticaret, gezi olayları ve Türkiye'nin AB süreci konularını ele aldı. İkili görüşmenin ardından düzenlenen törenle Bakan Çağlayan'a Belçika Kraliyet Nişanı verildi. Törende konuşan Bakan Zafer Çağlayan şunları söyledi:

"Bugün Belçikalı dostlarımız tarafından takılan bu nişanı yalnızca şahsımı değil dünyanın imrenerek takip ettiği Türk milletini, Türk işadamını ve girişimcisini de onurlandırmıştır. Bu anlamda tarihi köklü siyasi, ekonomik ve diplomatik ilişkilere sahip olduğumuz Belçika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesiyle aynı hızımızı birlikte beraber iş yapmayı bundan sonra fazlasıyla önemseyeceğimizi buradan ifade etmek isterim. Bu adımlar gösteriyor ki değerli dostum Reynders ile beraber aramızdaki ilişkileri çok daha fazla geliştirip bugün 6 milyar dolara gelmiş olan ikili ticaretimizi mutlaka 10 milyar dolara çıkarmamız gerektiğini ifade ediyoruz."

İki bakan daha sonra basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Belçikalı Bakan Reynders görüşmelerde Çağlayan'a gezi olayları ile ilgili düşüncelerini aktardığını, kullanıldığı iddia edilen orantısız güçten bahsettiğini ve hükümet ile toplum arasında bir diyalog kurulması gerektiğinden söz ettiğini ifade ederek, "Olaylara kronolojik bir açıdan bakarak analiz etmeye çalıştık" dedi. Bunun üzerine Bakan Çağlayan konuya ilişkin olarak şöyle konuştu:

"Yaptığımız görüşmede değerli dostuma ülkemizde Mayıs sonu itibarı ile başlayıp şu an etkilerinin kaybolduğu olaylarla ilgili geniş detaylı belgelerle birlikte bilgi verdim. Ülkemizde vatandaşlarımızın gösteri ve yürüyüş hakları ve fikirlerini özgürce ifade etme hakları kanunlarla teminat altına alınmıştır. Bu konuda hiçbir engel söz konusu değildir. Ancak bununla bilhassa marjinal ve bölücü örgütlerin kamu malına zarar verecek davranışlarını bu klasman içerisinde tutmak asla söz konusu değildir. Barışçıl gösteri yapanlarla Türkiye'yi bölmeye yönelik, kamu düzenini bölmeye yönelik marjinal ve illegal örgütleri aynı kefeye koymak hiçbir şekilde mümkün değildir. Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi polisin temel görevi kamu düzenini bozmaya yönelik olanları ve kamu malına zarar vermelere karşı caydırıcı her türlü tedbiri almaktır. Taksim'deki bir kamu malı olan Atatürk Kültür Merkezi çeşitli bölücü örgütler tarafından işgal edilmiştir. Bu bir suçtur. Polis de bu suçun ortadan kaldırılması noktasında gerekeni yapmıştır. Ben Sayın Bakan'a örnekleriyle, gerek sosyal medyada gerek uluslararası dev medyada o süreçte yapılan dezenformasyonları, dünyanın başka ülkelerinde yapılan ancak Türkiye'de yapılıyormuş gibi gösterilen ve Türkiye'ye bir karalama kampanyasına dönüşen eylemleri belgeleriyle bizzat gösterdim."

En fazla demokratik hak ve düzenlemelerin kendi iktidarları döneminde olduğunu ve bunu da AB istiyor diye değil Türk halkı hak ediyor diye yaptıklarını anlatan Çağlayan bazı AB ülkelerinin Türkiye'nin müzakere süreci önüne kendi siyasi çıkarları sebebiyle engel koymasının da kabul edilemez bir şey olduğunu dile getirdi. Brüksel'den AB'ye seslenen Çağlayan şöyle konuştu:
"Türkiye'ye üç yıldır fasıl açtırmayan AB'nin Türkiye'ye diğer ülkelerden farklı davranmamasını beklemek bizim en doğal hakkımızdır. AB'nin kalbi Brüksel'den bize karşı samimi davranışlar içerisinde olunması gerektiğini ifade ediyorum"

Bir gazetecinin bahsi geçen belgelere ilişkin sorusu ise bu belgeler içerisinde Belçika basınına ait materyal bulunup bulunmadığı yönünde oldu. Çağlayan "Bizim tespitlerimizde yok ve bu nedenle Belçika medyasının sorumlu davranışından ötürü teşekkür ediyoruz. Olanları zaten tüm dünya biliyor. Başbakanımızın Kazlıçeşme mitingini gösteren bir uluslararası medya kuruluşu altına geçtiği altyazı ile 'hükümet karşıtı göstericilerin yapmış olduğu eylem' diye gösterecek kadar hadsizlik yapmıştır" diyerek yanıt verdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu