“Çankaya’da Erdoğan, Başbakanlık’ta Gül”

“Çankaya’da Erdoğan, Başbakanlık’ta Gül”


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda kişisel düşüncem Abdullah Gül'ün 2015 seçimlerinde AK Parti iktidarının başbakanı olmasıdır” dedi.

AK Parti Safranbolu İlçe Başkanlığınca düzenlenen İstişare ve Danışma Toplantısı’nda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, cumhurbaşkanlığı konusunda yapılan istişarelerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin öne çıktığını belirtti.

Şahin, 2015 genel seçimlerinde AK Parti’nin olarak güçlü bir şekilde parlamentoda yer alması için partinin başında bulunacak kişinin şahsiyetinin önemli olduğunu söyledi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Şahin, Abdullah Gül hakkında şöyle konuştu:

“Kişisel düşüncem; Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün, ki bu partiyi birlikte kurduk, Tayyip Erdoğan aday olur ve cumhurbaşkanı seçilirse partiye yeniden geri dönmesi, genel başkanlığına gelmesi ve 2015 seçimlerinde AK Parti iktidarının başbakanı olmasıdır. Gönlümden geçen düşüncedir bu. Çankaya'da Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık'ta Abdullah Gül. Teşkilatımız, tabanımız tarafından kendisine bu arzumuz izah edildiğinde görevden kaçacağı kanaatinde değilim”

Şahin, bu sırada bir katılımcının, “Sen varsın” sözüne, “Ben haddimi bilirim” diye karşılık verdi.

‘Başkanlık ya da yarı başkanlık’

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından mutlaka yeni bir anayasa yapılması gerektiğini söyleyen Şahin, anayasada başkanlık ya da yarı başkanlığın yer almasını doğru bulduğunu belirtti.

Şahin, Türkiye’nin iki partili yapıya gideceğini söyledi ve başkanlık sistemini tartışmanın ‘herkesi ilgilendiren anayasal bir problem’ ile ilgili olduğunu ifade etti:

“Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı ve bunun arkasından gelecek olan başkanlık tartışmaları, Türkiye'yi ister istemez iki partili bir yapıya doğru götürecek. Partilerden biri belli; AK Parti. Diğeri kim olacak acaba? MHP mi olur? CHP mi olur? Kendileri bilir. Hangisi hangisinin içinde erir, onu önümüzdeki günlerde göreceğiz”

TBMM'ye, anayasayı referandumla da olsa değiştirecek bir sayıyla girmeleri halinde anayasayı değiştirerek başkanlık sistemine geçmek durumunda olduklarını ifade eden Şahin, “Cumhurbaşkanlığına aday olur ve seçilirse Recep Tayyip Erdoğan'ın oradaki konumu, Türkiye'ye hizmet bakımından daha büyük önem arz ediyor. Onu, sadece kararlarını imzalayan, yabancı büyükelçileri kabul eden ve birtakım atamaları yapan bir kişi konumundan, Türkiye'nin yönetiminde filen içinde bulunarak sevk ve idare eden bir konuma getirmek durumundayız” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu