Terör sorunu devlet sorunudur

Terör sorunu devlet sorunudur


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Terör konusu, Türkiye'nin bir devlet sorudur. Bunun çözülmesi gerekiyor. Sorun bizim olduğuna göre çözecek olan da biziz" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Terör konusu, Türkiye'nin bir devlet sorudur. Bunun çözülmesi gerekiyor. Sorun bizim olduğuna göre çözecek olan da biziz" dedi.

Çiçek, Siteler'de, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Bayram'ın sahibi olduğu mobilya mağazasının açılışına katılarak kurdele kesti.

Açılışın ardından bir gazetecinin, "Çözüm sürecine ilişkin düzenlemelerin Meclis kapanmadan parlamentoya gelip gelmeyeceğini ve bu konudaki değerlendirmesini" sorması üzerine Çiçek, "Konu, Meclis'e gelinceye kadar içeriğini bilmediğim konuda konuşmam" ifadesini kullandı.

Çiçek, şunları kaydetti:

"Ancak şunu biliyoruz. Terör konusu, Türkiye'nin bir devlet sorudur. Elli yıldan beri de devam eden. Hatta daha gerilere kadar da götürebilirsiniz. Bunun çözülmesi gerekiyor. Sorun bizim olduğuna göre çözecek olan da biziz. Bu ülkenin insanları, bu ülkenin hükümetleri, siyasetçileri. Dolayısıyla o sorunun Türkiye'nin gündeminde arka plana düşmesi gerekiyor. Bu yönde yapılan çabalardır. Ama içeriği nedir, ne değildir, bu çalışmaların sonucunda daha net ortaya çıkacak. O zaman onun üzerinde daha açık konuşma imkanı olur."

"Kaçırılan çocuklar ve yol kesme olaylarına" ilişkin bir soruyu ise Çiçek, "Bunun hiç kabul edilebilir yanı yok. Kimse bu işi masum bir hareket gibi görmesin. Bir defa adı üzerinde 'çocuk kaçırma'. Dolayısıyla bu süreci torpilleyen gayretlerden bir tanesi olarak ben bunu görürüm. Bir an evvel bu çocukların evlerine, ailelerine dönmesi gerekir" diye yanıtladı.

Bir gazetecinin "Cezaevinde olan bir milletvekili var. Neredeyse yeni seçimler olacak ve Engin Alan konusunda bir formül bulunamadı" ifadesi üzerine de Çiçek, şunları söyledi:

"Ben o konudaki düşüncemi de söyledim, teklifimi de sundum. Ama maalesef bir parti dışında olumlu bir yazılı cevap da gelmedi. Şu an Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde zaten Ceza Kanunu'yla ilgili de düzenlemeler var. Eğer siyasi partiler anlaşıyorsa bir çözüm bu çerçevede, bu sürede bulunabilirdi. Ama komisyonda maalesef gerekli destek görmedi."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu