Türkiye, bizi gururlandırıyor

Türkiye, bizi gururlandırıyor

  • 07 Haziran 2014 05:57


“Kosova Türkleri olarak, Türkiye’nin yeniden büyük ve güçlü bir devlet haline geldiğini görüyoruz” diyen Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar, yarın yapılacak olan erken seçimler öncesi Yeni Akit'e önemli açıklamalarda bulundu. Yağcılar, “Türkiye’nin varlığı, bizim Balkanlardaki varlığımızdır. Türkiye’nin istikrarı, bizim istikrarımızdır. Türkiye’nin güvenliği, bizim güvenliğimizdir. Türkiye’nin, yatırımları ve güçlü ekonomisi, bizleri gururlandırıyor” dedi.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar, yarın yapılacak olan erken genel seçimler öncesinde; Kosova’nın tam bağımsızlık sürecinden, kamuda başörtüsü serbestliğine uzanan geniş bir yelpazede, Yeni Akit'e özel açıklamalarda bulundu.

Kosova’nın tam bağımsızlık süreci ne aşamada?

Kosova’yı bugüne kadar 106 ülke tanıdı. Ancak Avrupa Birliği’nden beş ülkenin halen tanımaması ve Birleşmiş Milletler’e üyesi olunamaması, bazı siyasi sıkıntılara yol açıyor. Elbette, her iki hususta da çalışmalar devam ediyor.

Kosova’da erken genel seçim ilan edildiğinden, Kosova Ordusu’nun kurulması, anayasa değişiklikleri ve seçim yasası gibi, bazı konular seçim sonrasına ertelendi. Tüm sıkıntılara rağmen Kosovalı Sırplar ile bazı ilerlemeler sağlandı. Yerel seçimlerden sonra entegrasyon çalışmaları daha somut bir çizgiye yöneldi. Seçimlerin ardından kurulacak yeni hükümet ile müzakereler devam edecektir. Sırpların, parlamento seçimlerine katılmasından sonra çözümlenmemiş konular da ele alınacaktır. Yeni bir müzakere ajandası oluşturulup; uluslararası telefon kodu, enerji, ulaşım ve diğer konular üzerinde uzlaşma sağlanacaktır.

İSTİKRARA İHTİYAÇ VAR

Sırbistan’daki Vuçiç Hükümeti, Kosova’nın tanınma müzakerelerini nasıl etkiler?

Seçimlerden sonra yeni Kosova Hükümeti kurulacak. Avrupa Birliği’nin de yeni temsilcileri atanacaktır. Dolayısıyla yeni görüşmelerde farklı bir ekip olacaktır. Ancak görüşmeleri başlatılmış bazı konular, AB’nin önceden belirlediği istikamette sonuçlandırılacaktır. Vuçiç, Sırbistan Hükümeti’ne hâkim. Bölgenin istikrara ihtiyacı var. Tüm bu gerekçeler ile daha pragmatik davranacaklarına inanıyorum. Hem Sırbistan’ın hem de Kosova’nın, bölgesel istikrar ve ekonomik kalkınmaya ihtiyacı var. Sırplar için biraz daha fazla imtiyaz talep edilebilir. Fakat Kosova’nın bağımsızlığı söz konusu olamaz.

TEK ADRES, KDTP…

Kosova Türkleri, neden KDTP’yi desteklemeli?

Kosova Türk Toplumu için en önemli mesele Türkçe kimliklerin çıkarılması idi. Bunu sağladık. Öğrencilerimize destek ve burs verilmesi, tarihi eserlerin korunması, Mitroviça’da Türk Kültür Merkezi inşaatının başlanması, Türkiye ile Kosova arasında sağlık sahasında işbirliğin kurulması, devlet ve vakıf hastanelerinde yüz hastanın tedavi ettirilmesi, vesile olduğumuz, diğer hizmetlerimizden bazıları.

İlaveten, sağlık haftası ve doktorların eğitimi, serbest ticaret anlaşmaları ve yatırımların korunması, diğer bakanlıklar ve kurumlar arasında ikili anlaşmalar yapılması, İslami değerlerin ve Türklüğün korunması ve geliştirmesi noktasında, lider kurum ve teşkilat olmaya çalıştık. Kosova-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi ve Türkiye’den yatırımların getirilmesi için yoğun gayret sarf ettik. Halkımıza samimi davrandık ve onların sesi olduk. Eğer bu hizmetlerin devam etmesi, bu topraklarda Türk varlığının ve Türk bayrağının dalgalanılmasının devam etmesi isteniyorsa, tek adres KDTP’dir.

TÜRKİYE’NİN ELÇİSİYİZ

Türkiye, Kosova’dan nasıl görünüyor? Gezi Parkı olayları ve 17 Aralık’tan bugüne kadar ki süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kosova Türkleri olarak, Türkiye’nin yeniden büyük ve güçlü bir devlet haline geldiğini görüyoruz. Böyle kalmasını da arzu ediyoruz. Türkiye’nin zayıflatılmasına yönelik tüm teşebbüsler, bizleri de derinden üzüyor. Kosova Türkleri olarak, bu topraklardaki haklarımızı korumak ve geliştirmekle beraber, Türkiye’nin elçisi ve savunucusuyuz. Türkiye’nin varlığı, bizim Balkanlardaki varlığımızdır. Türkiye’nin istikrarı, bizim istikrarımızdır. Türkiye’nin güvenliği, bizim güvenliğimizdir. Türkiye’nin, yatırımları ve güçlü ekonomisi, bizleri gururlandırıyor.

Dışişleri Bakanlığı, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye’nin diğer kurumları tarafından yürütülen çalışmalar, bizlere umut, güven ve moral veriyor. Kosova ve Kosova Türkleri adına, Türkiye’ye ve tüm Türk halkına şükranlarımı sunuyorum. Özellikle de, Kosova’nın tanınması noktasında, yardımlarını esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümet üyelerine çok teşekkür ediyorum.

Kosova Türkleri seçimlere iki partiyle katılacak

Kosova Türkleri, bu seçimlere iki partiyle katılacak ve iki sandalye için yarışacaklar. Kosova Demokratik Türk Partisi olarak, bu iki sandalyeyi kazanmayı hedefliyoruz. Neticesinde, yeni hükümette bir bakanlık ve diğer görevleri almaya çalışacağız. Oylar tek parti üzerinde toplanıp, iki sandalye kazanılırsa, temsil bakımından bir fark oluşmaz. Kesin olarak bir bakanlık elde edilebilir. Oyların dağılması ve sandalyelerin iki parti arasında bölünmesi, hükümette yer alma sıkıntısı meydana getirebilir. Bu sebeple, seçmenlerimizin KDTP’de birleşmesini istiyoruz. Böyle olursa, Kosova Türk Toplumu, var olan temsil ve söz hakkını muhafaza edebilir.

Kamuda başörtüsü özgürlüğünü destekliyoruz

Kamu kurumlarında başörtüsünün serbest olmasını biz de destekliyoruz. Ancak Sağlık Bakanı Ferid Agani’nin, bu konuyu, seçim öncesi siyasi pazarlık aracı haline getirmesi ve sadece bir parti ile görüşmesi, biraz yersiz oldu. Keşke bu konu üzerinde, daha önce ısrarlı olsaydı. O zaman hem şartlar daha uygun olurdu, hem de daha anlamlı, kalıcı ve sürdürülebilir olurdu. Bu konuda tüm partiler ortak hareket etmeliler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Dayakçı öğretmen gözaltında
Türkiye
Ehliyet alacaklar dikkat! O sınav kaldırıldı
Dünya
Zapatero'dan Türkiye açıklaması

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu