Kış ayları ve PKK stratejisi

Kış ayları ve PKK stratejisi


30 senedir kış bastırınca PKK Irak’a geri döner, bır kısmı Buzul dağlarına çekilir, Bir kısmı Kato dağlarında lojistik ihtiyacını giderir, üs bölgelerde yazın yapılacak eylem için bilgi toplar.

Kış ayları ve PKK stratejisi

Oslo’daki görüşmelerde MİT “Siz şehirleri bombalarla dolduruyorsunuz” demişti. Bu kış, işte bombaların dolduğu şehirlerin hareketleriyle geçecek görünüyor.

30 senedir kış bastırınca PKK Irak’a geri döner, bır kısmı Buzul dağlarına çekilir, Bir kısmı Kato dağlarında lojistik ihtiyacını giderir, üs bölgelerde yazın yapılacak eylem için bilgi toplar. Bu PKK’nın rutin kış ayı harekat tarzıdır.

Ama bu kış bu durum biraz değişecek gibi. İl il saymadan, güney ve güneydoğudaki illerde yazın yaptıkları el yapımı patlayıcılar ile askere saldıracaklar. Ama bu yoğun şekilde olmayacak, “biz buralardayız” mesajı vermek için yapılan eylemler olacak. Fırsatını bulduklarında bunu terör eylemlerinin olmadığı şehirlerde, orta anadoluda da deneyecekler. Büyük şehirlerde bombalı araç ya da intihar saldırıları şeklinde yapacaklar ki bunu işbirliği yaptıkları sol örgütler aracılığıyla yapacaklar.

Peki, TSK ve MİT ne yapacak?

Şu anda yapılan operasyonlar örgütün lojistik altyapısına yönelik arama-tarama faaliyetleri. Yakın kamplara anlık gir-çık tarzı operasyonlar yapılıyor ve bu kış boyunca devam edecek. Kar iyice çökünce yani şubat aylarında önceden belirlenmiş hedeflere operasyon yapmak için Irak’a girilebilir.

Haber Seyret / Özel Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkiye'nin tatbikatı sürüyor: Tank manevraları nefes kesti!
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Libya açıklarında mülteci faciası: 100 kayıp

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu