Ban: Filistinli tutuklular serbest bırakılsın

Ban: Filistinli tutuklular serbest bırakılsın

  • 06 Haziran 2014 19:53


BM Genel Sekreteri Ban, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklulara adli prosedürlerin uygulanmasını ya da bir an önce bırakılmalarını istedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail hapishanelerinde idari tutuklama kararlarını protesto ederek açlık grevi yapan Filistinli tutukluların sağlık durumlarından endişe ettiğini bildirerek, bu tutuklulara ya adli prosedürlerin uygulanmasını ya da tutukluların bir an önce salıverilmelerini istedi.

BM Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, açlık grevi yapan tutukluların sağlık durumlarının giderek ağırlaştığı vurgulanarak BM'nin tutukluların durumlarını yakından takip ettiği kaydedildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay'ın, Ban Ki-mun'un bu konudaki uyarılarını İsrail'e ilettiğinin belirtildiği açıklamada, İsrail'de yasalaşma süreci devam eden ve açlık grevi yapan tutukluların istekleri dışında tıbbi müdahale ve zorla gıda verme uygulamasına tabi tutulmasını sağlayacak yasal düzenlemenin uluslararası standartlarla çeliştiği belirtildi.

Açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, bu konuda kaygılarını ortaya koyan insan hakları örgütlerinin tepkilerini de not ettiği ve BM'nin tutumunu kendilerine ilettiği ifade edildi.

İsrail hapishanelerindeki bir grup Filistinli tutuklu, "idari tutuklama politikasını protesto" etmek amacıyla 24 Nisan'dan bu yana açlık grevi yapıyor. 

İsrail istihbaratı, ''gizli güvenlik bilgilerine'' dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
HDP'li vekil Sarıyıldız bomba eğitimi almak için bulunduğu PKK kamplarında ortaya çıktı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu