'Önce Sultanahmet'i dolduralım'

'Önce Sultanahmet'i dolduralım'


İstanbul Ortaköy'deki Mecidiye Camii dört yıllık restorasyonun ardından açıldı. Açılışı yapan Başbakan Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılmasına talebiyle atılan sloganlara "Önce yanındaki Sultanahmet'i dolduralım" diye yanıt verdi.

İstanbul'un en karakteristik yapılarından Ortaköy'deki Mecidiye Camii dört yıl süren ve 7 milyon liraya mal olan restorasyon çalışmasının ardından açıldı.

Açılışı yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını da burada kıldı. Erdoğan'a camiye girişi ve çıkışı sırasında yoğun ilgi vardı. Başbakan açılışta camilerin cemaatsiz kalmaması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine kalabalıktan bazı kişilerin Ayasoya'nın ibadete açılması talebiyle slogan atması üzerine de şunları söyledi:

"Yan tarafında bir Sultanahmet'i dolduralım bakalım. Ama teravih namazlarında, bayram namazlarında değil, sabah namazlarında da dolduralım. Ondan sonra gerisi gelir. Önce onu bir halledelim."

Açılışa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Enerji Bakanı Taner Yıldız, eski bakan Egemen Bağış ve Vali Hüseyin Avni Mutlu da katıldı.

"İğne ile kuyu kazdık"

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem restorasyon çalışmasının uzun sürmesiyle ilgili şunları söyledi:

"Dışarıda bütün taş konservasyonları yapıldı. Çürümüş taşlar yenilendi ve yıpranan taşlar da imitasyonlarla tamamlandı. Kurşunlar değiştirildi. İç kubbede tezyinatlar elden geçirildi. Altın varak çok yoğun uygulandı. Tamamı elden geçirildi ve yapı bugünkü haline getirildi. Yapının her alanında bir süsleme, tezyinat olduğu için santim santim ilerledik, iğne ile kuyu kazdık."

Ertem 1964'te yapılan restorasyonda çimento harcının yoğun şekilde kullanıldığını, zamanla çimento harçlı uygulamaların taşa zarar verdiğini ve taşta tuzlanmalara neden olduğunu anlatarak, bütün çimento harçlı uygulamaların derz aralarına varıncaya kadar yapıdan söküldüğünü, bunun yerine geleneksel horasan harçlı uygulama yaptıklarını söyledi.

Bu cami Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırıldı. Bundan önce cami dört defa daha restore edildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Hükümet muhalefet yapmamıza izin vermiyor '
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı.

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu