Çevre gününde 'Gezi' tepkisi

Çevre gününde 'Gezi' tepkisi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Çevre Günü’nde Gezi protestocularını eleştirdi. Protestocuların Beşiktaş ve Taksim’de dozerle çevreyi tahrip ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Dünya Çevre Günü dolayısıyla Ankara'daki katı atık depolama tesisinin açılışını yaptı.

Erdoğan geçen yıl Taksim’de Gezi Parkı’ında ağaçların kesilmesinin ardından başlayan ve Türkiye’ye yayılan eylemlerin ‘çevre hassasiyeti’yle düzenlenmediği görüşünü yineledi. Erdoğan “Bunların çevrecilikle falan alakası yok. Gezicilerin safiyane havasına girmek suretiyle bunlar ağaç katliamı yapıyor diye başlattıkları eylemlerde onların yaptığı çevre katliamının hepsi ortada. Dozerlerle çevre düzenlemesini tahrip ettikleri ortada. Bunların sadece adında çevrecilik var. Biz yapılan provokasyonları gayet iyi biliyoruz. Bunlar beyhude uğraşıyorlar” dedi.

Erdoğan, “Elinde molotoflarla, çevre için hazırlanmış bütün o kilit taşlarını sökmek suretiyle cam çerçeve indirenler, polisini, vatandaşı yakanlar, bunlar çevrecilikten bahsedebilir mi?” diye sordu.

'Özgürlük bunların bünyesine ağır geldi'

Erdoğan Diyarbakır’da çocuklarının PKK tarafından dağa götürüldüğünü belirterek eylem yapan ailelerle ilgili olarak da BDP ve HDP’ye eleştirilerini sürdürdü. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bazı ailelerin istihbarattan para alma karşılığında eylem yaptığı yönündeki açıklamalarına değinen Başbakan, "Böyle bir hakaret olabilir mi? Bu çok çirkin bir şey var. Bunlarda her numara var. Yalan var, iftira var, takiye var.. İnanıyorum ki onların da testisi zaten yolda kırılacaktır. Gerçek demokrasi, gerçek özgürlük bunların bünyesine ağır geldi” yorumunu yaptı.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu