İşte darbeci Sisi'ye atılan manşetler

İşte darbeci Sisi'ye atılan manşetler


Mısır'da ülkenin seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye darbe yapan General es-Sisi, aday olduğu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 11'lik kesimin yüzde 96'sının oyunu alarak Mısır'ın Cumhurbaşkanı oldu. Yüksek Seçim Kurulu Sisi'yi resmen Cumhurbaşkanı ilan etti. Ülkede yayınlanan gazetelerin tamamı Temmuz 2013'de sadece demokratik haklarını savunan binlerce sivilin öldürülmesine neden olan diktatör Sisi'ye alkış tuttu.

Mısır'da darbe karşıtlarının boykot çağrılarına ve protestolarına rağmen göstermelik seçimler yapıldı. Ülkedeki seçmen nüfusunun sadece yüzde 11'inin katıldığı seçimlerde Sisi'nin Cumhurbaşkanlığı resmen ilan edilirken, darbe karşıtı halk bu seçimlerin meşru olmadığını ve insan haklarına aykırı olduğunu belirtiyor. Cuntaya bağlılığını her fırsatta gösteren Mısır medyası ise, binlerce sivilin katledilmesine neden olan Sisi'ye alkış tutmaya devam ediyor.

Ülkenin en büyük gazetelerinden el-Ahram'ın haberinde Sisi'nin seçimlerden sonra yaptığı konuşmaya yer verildi.

'Milyonlar' kutlamış

Haberin devamında 'Sisi Mısır halkının Cumhurbaşkanı oldu. Milyonlar meydanlara dökülerek bu zaferi kutluyor. Mısır'ı güzel bir gelecek bekliyor. Cumhurbaşkanı Sisi, icraat vakti geldi.' diyerek, Sisi'nin başkanlığını kutlayan bin kişiyi 'milyonlar' diye iddia ediyor.

'Mısır halkının zaferi'

Sisi'nin cumhurbaşkanlığı El-youm7 gazetesinde, uluslararası kurumların yayınladığı ve Mısır halkının yüzde 11'inin sandığa gittiği haberlerinin aksine bütün seçmenler sandığa gitmiş gibi haberler yayınlanarak 'Mısır halkının zaferi' olarak duyruldu. Sisi'nin 'Şimdi çalışma zamanıdır' sözlerine yer veren gazete 'Mısır eskisinden çok daha farklı olacak' ifadelerini de kaydetti.

Yüzde 100'ün Başkanıymış

El-Hayat gazetesinde yer alan haberde, 'Sisi yüzde 100'ün yüzde 96'sının Başkanı oldu, şimdi çalışma zamanı' ifadeleri kullanılarak seçimleri boykot eden milyonlarca kişiyi görmezden gelindi.

El-Vafd gazetesinde yayınlanan haberde ise, dünya ülkelerinin Sisi ile ortak çalışmak istediğini iddia ederek, Sisi'nin tüm Mısır halkına kucak açtığını savundu.

Sisi'den medyaya özel teşekkür

Öte yandan Cumhurbaşkanı ilan edilen Sisi, 'zaferinin' ardından yaptığı konuşmasında 'Bu süreçte destek olan Mısır medyasına özellikle teşekkür ediyorum' diyerek medyanın cunta yönetimine olan bağlılığını pekiştirmiş oldu. (Yeni Şafak)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu