'Heyetler Öcalan ile görüşmeye başladı'

'Heyetler Öcalan ile görüşmeye başladı'


Önder, Öcalan ile görüşmelerin sıklaşacağını söyledi. HDP Genel Başkan Yardımcısı Önder, hükümetin bu ciddiyetle yaklaşması halinde birçok sorunun bir, iki hafta içinde hükmünü kaybedeceğini söyledi.

Öcalan’ın 'Her meseleyi Öcalan çözer, Öcalan şöyle söyler, şöyle olur' yaklaşımını ciddiyetsizlik olarak değerlendirdiğini ifade eden Önder, "Öcalan, 'Herkes kendi sorumluluğunu yerine getirse bunların hiçbiri olmaz' diye konuştu" dedi. 

Önder, hükümetin ilk defa önemli iki adım attığına dikkat çekerek, "Birincisi, 'çözüm sürecini' yasal zemine oturtma konusundaki iradesini sözcüler eli ile açık olarak ilk defa beyan etti. İkincisi ise artık mesele devletin bürokrasisinde görüşülmekten çıkıp siyasi heyetler üzerinden görüşülmeye başlandı. Bu iki olayı da çok önemli buluyorum" diye konuştu. Önder, Öcalan ile daha sık görüşmeyi umduklarını söyledi.

Ailelerin durumu gündeme gelmedi

Önder görüşmede çocuklarının PKK tarafından dağa götürüldüğü belirten ailelerin oturma eyleminin gündeme gelip gelmediği ile ilgili soruya, "Ona pek değinmedik, vakit yoktu. Hükümetin geliştireceği paket, yasal çerçeve, benzeri işler o kadar çok zaman aldı ki görüşme bitiverdi" dedi.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Emniyet "Huzur-Türkiye-5" operasyonunun bilançosunu açıklandı
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Yemen Başbakanı'ndan İran'a suçlama

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu