Eylemci aileler yol kapattı

Eylemci aileler yol kapattı


Diyarbakır’da çocuklarının PKK tarafından alıkoyulduğu gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapan aileler bu kez yol kapattı.

Ailelerin daha önce eylem yaptığı alan bantlarla kapatıldı 

20 Mayıs’tan beri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan aileler, eylemlerini yolun ortasındaki orta refüjde sürdürüyor. Elazığ Caddesi'ni trafiğe kapatarak oturma eylemi yapan ailelerle, çevre düzenlemesi yapan belediye çalışanları arasında gerginlik oldu. Gerginlik polisin araya girmesiyle sona erdi.

Aileler adına konuşan ve kardeşinin dağda olduğunu ifade eden Erhan Eren, 47 aile ile eylemlerine devam ettiklerini söyledi. Eren, BDP’den de destek beklediklerini ancak alamadıklarını belirtti.

Bize, 'Vatan sağolsun' dedirtmek istediler. Ama biz, 'Vatan sağolsun' demiyoruz. Biz kimse dağa çıksın istemiyoruz, diye belediye önünden kovulduk. Çocuklarımızın dağa gitmesini istemediğimiz için mi bu zulüm, bu baskı? Biz barış istiyoruz, barış çadırı kurmak istiyoruz. Dünün mazlumu ne oldu da bugünün zalimi oldu? Barış çadırını kurduk burada, izin vermediler, dünün devlet mantığıyla hareket ediyorlar. Bu anaların başkaldırışıyla barışın geleceğini biliyoruz. Ama savaştan rant sağlayanın işine gelmediği için biz bu eyleme devam etme kararı aldık. Biz gördük ki evlatlarımızı istemek başkasının işine gelmedi. Biz evlatlarımızı alana kadar bu eylemimiz devam edecek.”

Oğlu için Tarsus'tan geldi

Mersin'in Tarsus İlçesi'nden beş gün önce geldiğini belirten Zarife Aslan ise her kesimden yardım istedi:

"Analar ağlamasın. Abdullah Öcalan, Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan bize yardım etsin. Bizim ve herkesin çocuğu gelsin. Barış istiyoruz.

'Oğlumu almadan gitmem'

Ardahan'dan gelerek eyleme katılan Gülsüm Ölmez, oğlu Burak Ölmez’in iki ay önce örgüte katıldığını ifade ederek şunları söyledi:

"Çocuğumu getirsinler, o gelmeden gitmeyeceğim. Onu getirsinler. Kalacağımız yer yok, burada yatacağız. Bir hafta burada kaldık, geri gittik, tekrar geldik. İlkokula ve liseye giden çocuğum var. Komşuya bıraktım geldim. Burak seni almaya geldim. Seni almadan gitmeyeceğim, lütfen sesimi duy ve gel.

Kaynak:DHA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu