Mavi Marmara: Sonun Başlangıcı

Mavi Marmara: Sonun Başlangıcı


İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 4. yılı dolayısıyla Sarayburnu'nda anma etkinliği düzenlendi.

30 Mayıs 2014 Cuma akşamı yani dün akşam yine Sarayburnu'ndaydık. Gemi onu tekbirlerle uğurladığımız yerde demirliydi yine. 

Yağmurlu havaya rağmen katılımcı sayısı oldukça kalabalıktı. Yolcular, şehit aileleri, bu programa katılmak için uzaktan yakından insanlar...

Yolcuların yüzünde, canlanan hatıraların hüznü ve sevinci vardı. Gemiye adım attıklarında, başka bir yol arkadaşıyla yanyana geldiklerinde nasıl değişiyordu yüzleri.

Gemi yolcularından Ümit Sönmez'in sunduğu anma programı Kur'an tilavetiyle başladı. Ardından Furkan Doğan'ın babası söz aldı ve şehitlerin mücadelelerinin sorumluluğuyla hareket ettiklerini ifade ederek "Mavi Marmara, İsrail ve siyonizm için sonun başlangıcı olacak" diye konuştu.

Şehitlerden İbrahim Bilgen'in oğlu "Babamı her gün daha fazla özlüyorum" diyor ve ilave ediyordu. "O yaşarken de dinini hakkıyla yaşamaya özen ve hassasiyet gösteren bir insandı"

Konuşmalar devam ederken, sohbet imkanı bulduğumuz geminin Suriyeli yolcularından Şeza Bereket'e "Mavi Marmara'nın onun için anlamının ne olduğunu" sordum.  

Cevabı şöyle oldu: "Mavi Marmara bir duadır. Osmanlı düştüğünde hilafeti kaybettik.

Filoda 37 ülkeden farklı uyruklara sahip 700'ün üstünde yolcu olmasına rağmen şehit olanların hepsi Türk'tü. O kadar ağır yaralı insan arasından şehit olan yine bir Türk oldu. Allah onları seçti"

Bunun ne anlama geldiğini sorduğumda ise "Çünkü onlar İslam bayrağını sadakatle taşıdılar. Konstantinopol'ü İstanbul yaptılar. Emanete sahip çıktılar. İnşallah hilafet yeniden dönecek.

Selahaddin Eyyubi Kudüs'ü özgürlüğüne kavuşturmadan önce Şam'dan başladı yürüyüşüne. Sonra Mısır'ı aldı. Sonra Filistin. Tarih tekerrür ediyor."

O şehit olanların Türk olmasını seçilmiş olmalarına bağlıyordu.

Gemiyi gezen bir ekibe mihmandarlık yapan yolulardan Recep Gökyar da olayı başka bir yönüyle anlatıyordu. "Saldırı başladığında yabancı uyruklu arkadaşlarımızı bilhassa geride tuttuk. Çünkü onlar bizim misafirimizdi. Bize emanetti."

Gecenin ilerleyen saatlerinde gemi salonlarında birinde bir araya gelen katılımcı hanımlar, gemide yolculuk eden hanımların anılarını dinliyordu. O anları yaşarmışcasına anlatan yolcular, farklı detayları yakalamamıza imkan veriyordu.

Mavi Marmara avukatlarından Gülden Sönmez, saldırıyla birlikte yaşadıkları sıkıntıları aktarırken bir konunun altını ısrarla çiziyordu. " Hanımlar mutlaka ilk yardım eğitimi almalıdır. "

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise Mavi Marmara'da yaptığı konuşmada  şunu söylüyordu: "31 Mayıs artık bir hesaplaşma günüdür. Siyonizmle hesaplaşacağız. Ambargo kalkmadıkça bizim gemilerimiz yola çıkmak üzere hazır tutulacak."

Haberseyret Özel Haber / Saliha Eren

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kuzey Irak'a operasyon düzenlendi
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
ABD'den kritik Irak açıklaması!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu