Çocukların annelerine kavuşması hepimizin sorumluluğu

Çocukların annelerine kavuşması hepimizin sorumluluğu


AK Parti Elazığ Milletvekili Balık, dağa kaçırılan çocuğa "istekli misin, isteksiz misin?" diye sorulamayacağını belirterek, "Bu çocukların ağlayan annelerinin kucağına verilebilmesi hepimizin sorumluluğu altında" dedi.

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, dağa kaçırılan çocuğa, "Sen istekli misin, isteksiz misin?" diye sorulamayacağını, 13-14 yaşındaki bir çocuğun böyle bir düşüncesinin olamayacağını belirterek, "Bu çocukların bir an önce ağlayan annelerinin kucağına verilebilmesi hepimizin sorumluluğu altındadır" dedi.

AK Parti'nin bazı kadın milletvekilleri, "dağa kaçırılan çocuklar" ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

AK Parti'li Balık, parti olarak yola çıktıklarında söyledikleri ilk şeyin, "Anneler ağlamasın" olduğunu belirtti.

Bugüne kadar annelerin ağlamaması için çok çaba sarfedildiğini kaydeden Balık, "Yıllardan beri çatışma ile bir şeyin halledilemediği görüldü. Biz de o yüzden 'çözüm süreci' dedik. Çözüm süreci ile birlikte, bir yıldan beri şehit de gelmiyor. Bu çok önemli. Gencecik çocuklar annelerinin kucağından koparılarak dağa götürüldü. O çocuğa 'sen istekli misin, isteksiz misin?' diye sorulmaz. 13-14 yaşındaki bir çocuğun böyle bir düşüncesi, böyle bir karar verme yetkisi yoktur. O yüzden de bu çocukların bir an önce ağlayan annelerinin kucağına verilebilmesi hepimizin sorumluluğu altındadır. Bunu milletvekili olmamın ötesinde, iki çocuk annesi olarak da söylüyorum" diye konuştu.

Balık, bu sürecin aklı selim yürütüleceğine, o evlatların annelerine teslim edileceğine bütün yüreğiyle inandığını ifade ederek, "Biz Hükümet olarak da bunu sağlayabilmek için elimizden gelen her türlü çabayı sarfediyoruz" dedi.

"Anne olarak bakıyorum"

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, o annelerin küçük yaştaki çocuklarının, istekleri dışında dağa götürülmelerinin çok zor bir durum olduğunu söyledi.

"Ben olaya özellikle anne olarak bakıyorum" diyen Bakbak, "O annelerin çocuğunun dağa gitmesi ve bundan duyduğu üzüntü çok büyüktür. Bu konuda herkesin duyarlı olması lazım, onu kendinin yerine koyması gerekir" ifadelerini kullandı. Bakbak, bu konuda gereken çalışmaların yapıldığını belirterek, "Çocukların ailelerine, annelerine kavuşmaları bizim en büyük temennimiz ve biz bunun için çabalıyoruz. O çocuklar çok küçük yaştalar; olayın, nereye ve niçin gittiklerinin bilincinde değiller. Biz her zaman o annelerin yanındayız, onlar için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu çocuklar hepimizin çocukları, bizim çocuklarımız" diye konuştu.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar ise "Onlar bizim de evladımız, benim de çocuklarım" dedi.

O çocukların kurtarılması için ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Kaçar, "Çözüm sürecinin bu kadar olumlu gitmesi bazı kesimleri üzüyor. Türkiye'nin terör sorununu arkasında bırakmayı hedeflemesi, bunu yapması bazı güçleri kışkırtıyor ama hiç kimseye meydan vermeyeceğiz. Benim de iki erkek çocuğum var, o annelerin ne hissettiğini anlıyorum. Sonuna kadar da o çocukların geri dönmesi için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. O annelerin yavrularının kurtulması ve bir daha böyle bir olay yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız" sözlerini sarfetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu