Taşeron düzenlemesi Meclis'te

Taşeron düzenlemesi Meclis'te


Madenlerde taşerona son veren düzenleme Meclis'e sevkedildi. Meclis Başkanlığı'na sunulan düzenleme 61 maddelik düzenleme sadece madenlerde değil diğer işkollarındaki taşeron sistemiyle ilgili yenilikler de içeriyor.

Taşeron işçilerine ödenecek ücret ve sağlanacak sosyal haklar, aynı işi yapan kadrolu işçilerinkinden az olamayacak. Taşeron firmanın gerekli tedbirleri alıp almadığını asıl işveren denetleyecek. 

Yeraltında çalışan işçilere zorunlu nedenler haricinde zorunlu çalışma yaptırılamayacak.

30 veya daha fazla işçinin çalıştığı işyerinde, yeraltında çalışan işçinin iş sözleşmesi, işçinin kıdem süresine bakılmaksızın işverence ancak geçerli bir sebebe dayandırılarak feshedilebilecek.

Madenlerde yeraltında çalışanlar için çalışma süresi, haftalık 36 saatten fazla olamayacak. Günlük çalışma süresi 8 saatten 6 saate indirilecek.

Madenlerde yeraltında çalışan işçilerin izin süreleri dört gün artırılacak. Yeraltında çalışan ve beş yıldan daha az kıdeme sahip olan işçinin iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesiyle daha fazla belirlenmediği durumlarda en az 18 gün yıllık ücretli izin hakkı olacak.

Madenlerde çalışanlar için emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürülecek.

Bütün maden ocakları gözden geçirilecek. Robot, yaşam odaları gibi tüm teknolojik gelişmeler zorunlu hale getirilecek. Yeni güvenlik tedbirlerine uymadığı tespit edilen madenler kapatılacak, açılmayacak.

Düzenleme Meclis tatile girmeden yasalaşacak.

Yasal hazırlık kazadan sonra başladı

Hükümet Soma'daki maden kazasından sonra hayatını kaybeden madencilerin aileleri ile madende çalışan diğer işçiler için bir dizi konuda yasal hazırlık başlattı.

Kazadan sonra madende çalışma durduruldu. Madenciler de hükümet ve muhalefet partileriyle görüşerek, çalışma koşullarının düzeltilmesi konusunda yasal düzenleme talebini dile getirdi.

13 Mayıs'ta Manisa'nın Soma ilçesindeki Soma A.Ş'ye ait maden ocağında meydana gelen kaza sonucunda 301 madenci hayatını kaybetmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu