Almanya'da 40 bin Suriyeli mülteci

Almanya'da 40 bin Suriyeli mülteci


Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Vekili Neymanns, "2011 yılından bugüne yaklaşık 40 bin Suriyeli mülteci Almanya'ya geldi" dedi.

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Vekili Harald Neymanns,  Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana yaklaşık 40 bin Suriyeli mültecinin Almanya'ya geldiğini söyledi.

Neymanns, Federal Basın Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, Almanya'nın Suriyeli mültecileri almaya devam edeceğini belirtti. 

Bugüne kadar farklı programlarla çok sayıda Suriyeli mültecinin Almanya'ya geldiğini ifade eden Neymanns, "Suriye'den gelen mültecilerin sayısını net olarak söylemem mümkün değil ancak 2011 yılından bu güne yaklaşık 40 bin Suriyeli mülteci Almanya'ya geldi" diye konuştu.  

 Harald Neymanns, temmuz ayında yapılacak Almanya İçişleri Bakanlıkları Toplantısı'nda, eyaletlerin konuyla ilgili yeni adımlar atılmasını beklediğini kaydetti. Neymanns, "15 eyaletin dahil olduğu eyaletler programı bugüne kadar 4 bin 500 Suriyeli'ye vize verdi" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer ise Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in  Lübnan'da temaslarda bulunduğunu hatırlatarak, "Steinemeier, hükümet ve eyaletler, mülteci sayısını arttırılmasına ilişkin  müzakerelerin sürdüğüne işaret etmişti. Henüz karar verilmedi" dedi.

Almanya'nın Suriye'ye yaptığı yardımın 500 milyon avrodan fazla olduğunu kaydeden Schaefer,  Dışişleri Bakanlığı bütçesinden 300 milyon avro insani yardımlar kapsamında Ürdün ve Lübnan'daki mülteci kamplarında kalan Suriyelilere gönderildiğini belirtti.

Bir gazetecinin "Almanya neden daha çok mülteci almıyor?" sorusuna  Schaefer, "İnanıyorum ki Alman hükümeti sorumluluğunu yerine getiriyor. Yarım milyar avrodan fazla maddi destek durumu açıkça ortaya koyuyor" yanıtını verdi.

Almanya'nın Suriye'ye yaptığı yardımı, son birkaç yılda başka ülkeye yapmadığını belirten Schaefer, yardım sağlamaya devam edeceklerini, imkanlara göre de yardımı arttırmaya çalışacaklarını kaydetti. 

Diğer Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle mukayese edildiğinde Almanya'nın Suriye'ye yaptığı yardımın büyüklüğünün görülebileceğini dile getiren Schaefer,  Suriye'de şiddetin azalması için çalışacaklarını bildirdi. 

 

- Avrasya Ekonomi Birliği 

Bir gazetecinin Kazakistan, Rusya ve Belarus arasında Avrasya Ekonomik Birliği’ni hayata geçirecek anlaşmayı imzaladığını hatırlatması üzerine Schaefer, "Bu 3 devletin daha yakın işbirliği yapmak istemesi onların hakkı. Bizim için önemli olan uluslararası ticaret ve yatırım kuralların uygulanması" diye konuştu. Schaefer, ülkelerin ekonomik, siyasi veya başka alanlarda işbirliği yapma hakkı olduğunu belirtti. 

Avrasya Ekonomik Birliği'nin bölgede Avrupa Birliği'ne benzer bir yapı olup olmayacağına ilişkin soruya Schaefer,  "Bakarız" cevabını verdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu