‘Mısırlıların zekâsına hakaret edildi’

‘Mısırlıların zekâsına hakaret edildi’


Mısır’da cumhurbaşkanlığı yarışını Sisi karşısında açık ara kaybeden Hamdin Sabbahi açıklanan katılım oranına tepki gösterdi. Sabbahi, "Bunu Mısırlıların zekasına hakaret olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Mısır’daki cumhurbaşkanlığı seçimi adaylarından Hamdin Sabbahi, başkent Kahire'de yaptığı basın açıklamasında, "Açıklanan katılım oranını Mısırlıların zekâsına hakaret olarak değerlendiriyoruz. Bütün ihlallere rağmen ülkeyi korumak adına resmi seçim sonuçlarını kabul edeceğiz" dedi.

Seçimde demokrasinin çok defa ihlal edildiği ve tarafsızlığını kaybettiğini söyleyen Sabbahi, "Yoksulların tarafında olan ve sosyal adaleti gerçekleştirmeyi hedefleyen yeni bir siyasi akım kurmayı vadediyorum" diye konuştu.

Sabbahi, seçimden çekilmemesine yönelik eleştirilere ise "İhlallerden mağdur olmamıza rağmen ülkenin selameti için adaylıktan çekilmedim" yanıtını verdi.

'Tarafsız olmayan bir ortamda kaybettik'

Seçimleri kaybettiklerini ancak kendilerine olan saygılarını kazandıklarını vurgulayan Sabbahi, "Kaybettik ancak eminim ki halk ve talepleri için sonunda kazanacağız. Demokratik olmayan atmosferde, basının ve devlet kurumlarının tarafsız olmadığı bir ortamda kaybettik" ifadesini kullandı.

Öte yandan, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazanan Abdulfettah Sisi'in seçim çalışmalarını yürüten komite, ‘örnek seçim kampanyası’ nedeniyle Sabbahi'ye teşekkür etti.

Açıklamada ayrıca ‘seçime katılarak dehasını gösteren’ Mısır halkından da övgüyle söz edildi.

Katılımı artırma tedbirleri

Mısır’da 26 Mayıs'ta başlayan seçimin daha önce iki gün olarak açıklanan süresi, katılımın düşük olması nedeniyle bir gün uzatılmıştı. Katılımı artırmak amacıyla da seçimin ikinci günü ülke genelinde resmi tatil ilan edilmişti.

İkinci gün de katılım düşük olunca darbe yönetimi seçimde oy kullanmayanlara 70 dolar para cezası uygulanacağını açıklamıştı.

Mısır’da Dünya Bankası’nın verilerine göre kişi başına düşen milli gelir 2 bin 270 dolar seviyesinde. Ayrıca halkın yaklaşık yüzde 40’ı günlük 2 doların altında geçimini sağlamaya çalışıyor.

Seçime katılımın yüzde 47 olduğu belirtilirken, Darbe karşıtı Ulusal İttifak, bunun yüzde 10'u geçmediğini savunuyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 96,7'sini Abdulfettah Sisi, yüzde 3,3'ünü Hamdin Sabbahi'nin aldığı açıklanmıştı. Kesin sonuçların en geç 5 Haziran'da açıklanması bekleniyor.

Kaynak: Al Jazeera ve Anadolu Ajansı

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Kayseri'deki terör saldırısı davası yarın başlıyor
Dünya
Sosyal medyada 'günaydın' yazdığı için gözaltına alındı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu