Şalvarlı Picasso’nun hayatı tez konusu oldu

Şalvarlı Picasso’nun hayatı tez konusu oldu


Ankara’nın Kazan ilçesi Tekke köyünde yaşayan ve çevresinde "Şalvarlı Picasso, Köylü Ressam" olarak tanınan Ayfer Bozkurt’un hayatı tez konusu oldu.

Ankara’nın Kazan ilçesi Tekke köyünde yaşayan ve çevresinde "Şalvarlı Picasso, Köylü Ressam" olarak tanınan Ayfer Bozkurt’un hayatı tez konusu oldu.

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü öğrencileri, hiçbir eğitim almadığı halde usta ressamları kıskandıracak kadar güzel resimler yapan Ayfer Bozkurt’un yaşamını lisans bitirme tezi konusu yaptı.

Öğretim Görevlisi Mehmet Köprü’nün danışmanlığında bir araya gelen 10 kişilik öğrenci grubu, Ayfer Bozkurt’un köyünde ve çalıştığı resim atölyesinde çekimler yaptı, kendisi ve ailesiyle röportajlar gerçekleştirdi.

Çalışma hakkında AA muhabirine bilgiler veren 4. sınıf öğrencisi Cemal Gültepe, Tekke köyündeki çekimlerin 1 hafta sürdüğünü ve Ayfer Bozkurt’un günlük yaşamından kesitlerin yer aldığını söyledi.

Belgeselin sinemada yeni gelişen dal olduğunu ifade eden Cemal Gültepe, "Ben de Kazanlı olduğum için Ayfer Bozkurt’u gıyabında tanıyordum. Boya bulamadığında matbaa mürekkebi, fırça bulamadığında saçlarını keserek resim yaptığını da öğrenince de bu bizi çok etkiledi ve böylece belgesel yapmaya karar verdik. Bu çalışmayı, severek yaptık ve sahiplendik. Farklı bir deneyim oldu bizim için. Ben ve arkadaşlarımın bu belgesel ile mesleki kariyerimizde iyi bir başlangıç yaptığımıza inanıyorum" diye konuştu.

Bozkurt'u bağda, bahçede, tarlada çalışırken, tuvali başında resim yaparken, hayvanları otlatıp ineklerin sütünü sağarken görüntülediklerini anlatan Gültepe, "Hem kendisi hem ailesi bize çekimler sırasında çok yardımcı oldu ve köy halkından da olumlu tepkiler aldık" ifadesini kullandı. 

Gültepe, 2 aylık bir çalışmanın sonunda ortaya çıkan 16 dakikalık belgeselin okulda gösterimi yapıldıktan sonra belgesel yarışmalarına katılmayı düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Sanat yaşamını Kazan Belediyesi Gençlik Merkezinde çocuklara resim kursu vererek sürdüren "Şalvarlı Picasso" Ayfer Bozkurt, belgesele konu olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Resim benim hayatımda artık sıradan bir hal almışken yaptığım işin önemsenmesi ve belgesel haline getirilmesi beni çok mutlu etti. Daha önceleri de çok defa basına haber konusu olmuştum ama bu çok daha farklı bir çalışma oldu" şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Pentagon: Afrin operasyonu dikkat dağıtıyor
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Bir kısım İran destekli Şii milis, Afrin'e girdi

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu