Aşırı sağdan AP’de gövde gösterisi

Aşırı sağdan AP’de gövde gösterisi


AB’nin beş ülkesinden aşırı sağcılar, Fransız Ulusal Cephe’nin grup kurma çağrısına olumlu yanıt verdi

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde önemli sıçrama yapan aşırı sağın, beş Avrupa Birliği (AB) ülkesindeki temsilcileri, aldığı oy oranıyla Fransa’da siyasi depreme neden olan Ulusal Cephe’nin (FN) lideri Marine Le Pen’in grup kurma çağrısına olumlu yanıt verdi.

Aşırı sağın grup kurma çalışmaları şu anda AP’nin kurallarına takılmış görünse de Le Pen, önümüzdeki haftalarda grubu oluşturacakları konusunda herhangi bir şüphesinin olmadığını söyledi.

Kurallar gereği AP çatısı altında bir siyasi grup oluşturabilmek için en az 7 AB ülkesinden 25 parlamenterin bir araya gelmesi gerekiyor. Le Pen’in AP’de kurma çabasında olduğu “cephe”, parlamenter sayısı açısından sorun yaşamasa da ülke sayısı sorun yaratıyor.

Şu aşamada olası gruba FN’in yanı sıra Hollanda’daki Özgürlük Partisi (PVV), İtalya’daki Kuzey Ligi  (Lega Nord), Avusturya’daki Özgürlük Partisi (FPÖ) ve Belçika’daki Flaman Menfaati (Vlaams Belang) katılma kararı aldı.

Partiler arasında yapılan görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Le Pen, “yeni nesil politika” temsilcileri olduklarını belirterek, “Teknokratik ve totaliter AB modeli geride kaldı” dedi.

Dün düzenlenen AB Zirvesi’nin “halktan kopuk oligarşinin kriz toplantısı” olduğunu belirten Le Pen, kuracakları grupla halkların menfaatine karşı olan her girişimi bloke etmeyi hedeflediklerini söyledi.

PVV lider Geert Wilders de FN’in seçimlerde elde ettiği başarıyı ancak kıskanabileceğini ifade ederek, “Belki yarın değil ama önümüzdeki haftalarda grubu oluşturacağımıza eminim. AB’de tarih yazıyoruz” diye konuştu.

FPÖ’den Harald Vilimsky, Le Pen’in “yeni Avrupa’nın ikonası" olduğunu söylerken Kuzey Ligi Federal Sekreteri Matteo Salvini, “Beş kişi başladık ama güvenilir ve tutarlı tek muhalefet olma niyetindeyiz” dedi.

Flaman Menfaati’nin AP’ye soktuğu tek parlamenter olan Gerolf Annemans da “Süper Avrupa devletini Avrupa haritasında yer almaması için çaba göstereceğiz” dedi.

Macaristan’daki ırkçı parti Jobbik, Bulgaristan’daki Ataka gibi görüş ayrılığı içinde oldukları partilerle işbirliğine gitme niyetinde olmadıklarını vurgulayan Le Pen, İngiliz UKIP ile çoğu dosyada güçlü bir cephe oluşturabileceklerine inandıklarını ancak bu partinin lideri Nigel Farage’ın gruba katılmak istemediğini söyledi.

Farage’ın kendi grubunun lideri olmak istediğini ve bunun anlayışla karşılanabileceğini belirten Le Pen, “Üzgünüm Nigel, grubu oluşturacağız” diye konuştu.

Aşırı sağcı grupların basın toplantısı düzenlediği sırada AP dışında toplanan yüzlerce kişi, “Faşistler hapse” sloganlarıyla gösteri düzenledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu