Hrıstiyan Demokratlar kazandı

Hrıstiyan Demokratlar kazandı


Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk sonuçlara göre, Hrıstiyan Demokratlar en büyük siyasi grup olmayı sürdürüyor. Fransa başta olmak üzere pek çok ülkede ise aşırı sağcı partiler oy oranını artırdı.

Avrupa Parlamentosu'nun 751 yeni üyesini belirlemek için yapılan seçimlerden çıkan sandalye dağılımına yönelik tahminler Hrıstiyan Demokratların en büyük siyasi grup olmayı sürdüreceği yönünde. Aşırı sağın oy oranını artırması da dikkat çekiyor.

AP tarafından açıklanan ilk tahminlere göre Hrıstiyan Demokratlar, 211 üyeyle ilk sırada yer alıyor. Bu grubu, 193 üyeyle Sosyal Demokratların izlemesi öngörülüyor.

Seçim sonrası ilk projeksiyonlar, AP çatısı altındaki üçüncü büyük grubun 74 üyeyle Liberaller olacağı yönünde. Bu grubu 58 üyeyle Yeşillerin izleyeceği tahmin ediliyor.

Komünist grubun 47 sandalyeye sahip olması beklenirken, aşırı sağcı olup herhangi bir siyasi gruba üye olmayan parlamenterlerin sayısının da 40 olması bekleniyor.

Avrupalı Muhafazakârlar ve Reformcular (ECR) grubunun sandalye sayısının ise 39 olacağı tahmin ediliyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Avrupa'daki sağ partilerin adayı Jean-Claude Juncker'in AB Komisyonu Başkanı olması bekleniyor.

AB genelinde seçimlere katılım oranının yüzde 43,11 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu