Mısır'da Sisi katılımın düşük olduğu seçimi kazandı

Mısır'da Sisi katılımın düşük olduğu seçimi kazandı


Mısırlı devlet yayın organları Sisi'nin oyların yüzde 96'sından fazlasını aldığını belirtiyor.

Mısır'da üç gündür devam eden Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından oyların da büyük kısmı sayıldı. Askeri darbe lideri eski Savunma Bakanı Abdülfettah El Sisi oyların yüzde 90'ından fazlasını aldı. Ancak seçime katılım oranı Sisi'nin istediği gibi olmadı.

Ancak halkı oy kullanmaya özendirme çabalarına ve oy kullanma süresinin bir gün uzatılmasına rağmen katılımın yüzde 45'in altındakaldığı ifade ediliyor.

Müslüman Kardeşlerin destekçileri ve eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesi için Tahrir meydanında toplanan liberaller dahil birçok grup seçimi boykot etti.

Sisi, seçim öncesindeki son konuşmasında 54 milyon kayıtlı seçmenin "En az 40 milyonunun sandığa gideceğini" tahmin etmişti.

Sisi'nin seçimi büyük bir farkla kazanmasına karşın katılım oranının düşük kalmasıyla darbeye desteğin sınırlı olduğunun gözüktüğü belirtiliyor.

Emekli mareşal Sisi, geçen yıl Temmuz ayında ülkenin demokratik seçimlerle işbaşına gelen cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'yi devirmişti.

Muhammed Mursi'nin de üyesi olduğu Müslüman Kardeşler Hareketi kanlı bir şekilde tasfiye edilmişti.

Bu süreçte 1400'den fazla kişi öldü, 16 bin kişi gözaltına alındı. Dört ayrı davadan yargılanan ve suçlu bulunması halinde idam cezasına çarptırılabilececeği belirtilen Mursi de, hareketin üst düzey yetkilileriyle birlikte hapiste.

Sisi seöim öncesinde verdiği bir röportajda da Cumhurbaşkanı olursa Müslüman Kardeşleri "bitireceğini" söylemişti.

Sisi'nin tek rakibi olan Hamdin Sabahi seçimde usulsüzlükler tespit ettiklerini söyledi.

Buna rağmen Sabahi, Mısır'ın çıkarına olmayacağını söyleyerek seçimlerden çekilme çağrısına uymadı.

Askerlerin desteğindeki yönetim, Pazartesi ve Salı günü yapılan seçimlerde katılım oranını yükseltme umuduyla oy verme süresini uzatmış ve dün de oy kullanılmasına izin vermişti.

Ancak oy kullanma merkezlerine neredeyse kimsenin gitmediği görüldü.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Dolar ve euro baskısı altında TL'yi eritmemize gerek yok
Türkiye
İnşaatçılar açık alan istiyor
Dünya
Pakistan Uluslararası İslam Üniversitesi Türk öğrencileri bekliyor

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu