İsrail Mavi Marmara için "Anlaşma yok" diyebilir

İsrail Mavi Marmara için "Anlaşma yok" diyebilir


Netanyahu Mavi Marmara olayından sonra yapılan müzakerelerde varılan anlaşmayı imzalamamış!

Mavi Marmara saldırısındaki payları nedeniyle İstanbul 7.Ağır Ceza Mahkemesi’nin 26 Mayıs 2014 Pazartesi günü İsrailli eski askerler için verilen tutuklama emri uluslararası basında geniş yankı uyandırdı. Haaretz gazetesi mahkeme kararının açıklanmasından kısa bir süre sonra yaptığı haberle Türk mahkemesinin aldığı kararı itibarsızlaştırmaya çalışmalarına başladı.

2010’daki Mavi Marmara saldırısından sonra Türkiye ile İsrail arasında ABD’nin araya girmesi ve Netanyahu’nun 2013’te Türkiye’den özür dilemesini takip eden bir dizi diplomatik görüşme gerçekleştirilmişti. Bu görüşmelerde İsrail’in şehit ailelerine tazminat ödemeyi kabul etmesinin ardından tazminat miktarı ele alınmaktaydı.

Haaretz’in haberine göre “Uzlaşı anlaşmasının bir parçası olarak Türkiye, İsrailli askerlere ve Gazze filosu saldırısında yer alan askerlere karşı yapılan tüm resmi şikayetleri hükümsüz kılmak üzere Meclis’ten bir yasa çıkarma teminatı vermiştir.” Haaretz’in bugünkü haberinin bir parçasını oluşturan bu ifadeler sadece bugüne has olarak kullanılan ifadeler değildi. Benzer haberler görüşmeler boyunca basında yer almaktaydı. Burada yapılanın mahkeme öncesinde verilecek, ve sonrasında ise verilen kararı itibarsızlaştırarak gündemi bulandırmak olduğu aşikar.

İHH avukatlarının mahkemeden dört gün önce yaptıkları açıklamalarda belirttikleri üzere “Mavi Marmara Ceza davası ve Tazminat Davaları; tamamen ulusal mevzuatlar çerçevesinde, ulusal ve uluslararası hukuktaki benzer örneklerin paralelinde yürütülmektedir”.

Türkiye’nin meselenin halli için siyasi tüm yolları denemesine karşın görüşmelerin neden beklendiği üzere 2014 Nisan’ında gerçekleş(e)mediği sorusunun cevabı yine Haaretz’in bugünkü haberinde saklı: : “Her ne kadar İsrail ve Türkiye zaten bir anlaşma taslağı kaleme almış olsalar da Başbakan Benjamin Netanyahu ne anlaşma taslağına imza atmış ne de taslağı oylama için siyasi güvenlik kabinesine taşımıştır.”

Netice olarak şu sonuca varmak pek de zor olmasa gerek: Türkiye’nin siyasi çabaları Netanyahu’nun bürokratik müdahaleleri ile bloklanmaktadır. Bu Türkiye'nin siyasi çözüm çabasının İsrail'de karşılık bulmadığını göstermekte. İsrail makamlarının deyim yerinde ise bu bürokratik manevrası Bülent Yıldırım'ın İsrail ile olan anlaşmaları tanımamakta haklılığını ortaya koymaktadır.

Tüm bu görünümler Türkiye'nin siyasal çözüm yolunu Mavi Marmara katılımcı ve/veya mağdurlarının istekleri ile örtüştürmesi ve 'yeni ve İsrail açısından da şeffaf hale getirecek' bir şekilde yeniden oluşturmasını gerekli kılıyor.

HABERSEYRET / Özel Haber

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu