Göbek bölgesinde yağlanma olanlar dikkat!.

Göbek bölgesinde yağlanma olanlar dikkat!.


İnsan ömrünü kısaltan nedenlerin başında kalp hastalıkları geliyor. Prof. Dr. Timurkaynak, ‘Bel bölgesindeki yağlanma tüm kötülüklerin anasıdır. Kilo; insülin direncini tetikler, kalp hastalıklarının ilk temelini atar’ diyor.

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları 50 yaşından önce görüldüğü takdirde ömrü 20 yıl kısaltıyor. Buna karşın sağlıklı beslenme ve spor içeren bir yaşam tarzı, kalp hastalıklarını önlüyor. Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Porf. Dr. Timur Timurkaynak, 'iyi kalpli' olmanın yollarını anlatıyor...
 
KONTROL EDİLEBİLİR
 
Tansiyon, şeker ve kolesterolünüz yüksek, spor yapmıyor ve fazla kilonuz varsa, bir de sigara içiyorsanız kalp hastası olmamanız mucize. Bu saydıklarım önlenebilir riskler. Hepsinin ortak mekanizması kilo. Vücut kitle endeksi 25'in üstünde ve bel bölgesinde yağlanma olması bütün kötülüklerin anasıdır. Kilo, insulin direncini tetikliyor, tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği başlıyor. Kalp hastalığının temeli atılmış oluyor. Damarlarımız içinde normalden fazla şeker, tuz, kolesterol bulunursa kalp hastalığı kaçınılmaz hale geliyor..
 
SPORDAN VAZGEÇME
Önlenebilir ölümlerin en önemli nedeni sigara ve günde bir tane içmekle bir paket içmek arasında risk açısından fark yok.

Tüm bunları engellemek için elimizde spor silahımız var. Spor kilonuzu kontrol ederek insulin direnci, diyabet, hipertansiyon ve hiperkolesterolemiyi önleyen çok kuvvetli bir silah.

'Sağlıklı beslenmek' demek Akdeniz mutfağı demektir.

60 yaşına kadar kalp hastası olmazsanız, en az 80'li yaşlara kadar yaşamanız mümkün. Ancak 50 yaşından önce kalp hastası olursanız, ömrünüzden en az 20 yıl kaybedebilirsiniz..
 
AKDENİZ MUTFAĞI MUCİZESİ
Tek başına mucizevi bir yiyecek yok, mucizevi bir mutfak var. O da Akdeniz mutfağı. İçinde meyve, sebze, baklagiller ve bir mucize olan zeytinyağını barındırıyor.
 
Kırmızı et de yağsız olmak kaydıyla haftada 2-3'ü geçmeyecek şekilde tüketilebilir.
Pazar günleri kaçamak serbest. Kalp hastalarıma, "Pazar sabahları tereyağlı sucuklu yumurta yiyebilirsiniz" diyorum. O pazar tatili, orada kaçamak yapılabilir. Ama sonra yine Akdeniz mutfağı ile beslenilecek.
 
Kalp sağlığı için ambalajlı ürünlerden yani işlenmiş yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor
Tabii ki canınız kebap istediğinde yiyebilirsiniz. Ama düzenli kontrollerde kolesterolünüz, şekeriniz, tansiyonunuz hedefleri tutmalı. Kızartmalardan, fast-food'tan uzak durun.
Doğal sağlıklı ortamda yetişmiş, topraktan çıkan her şey tüketilebilir.
 
Mangalda etler fazla pişirildiğinde içindeki kanserojen madde 10 kat artıyor...

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu