İran-Kuzey Irak işbirliği artıyor

İran-Kuzey Irak işbirliği artıyor


Son yıllarda Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile İran arasındaki ilişkiler büyük aşama kaydetti. Siyasi ilişkilerin iyi olması ticarete de olumlu yansıdı.

27 Nisan’da Süleymaniye’de Ticaret Odası’nın girişimleri ile bir ticaret fuarı açıldı. Fuarda sanayi, inşaat, hayvancılık, ziraat ve gıda alanında faaliyet gösteren 110 İranlı şirket stant açtı.

İranlı işadamlarının dört gün süren fuara gösterdikleri ilgi, Bölgesel Kürt Yönetimi ile İran arasındaki ilişkilerin ne kadar iyi düzeyde olduğunun bir kanıtı.

Süleymaniye Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Rahmi Yasin, fuarın bölge insanına İran mallarındaki yenilikleri görme ve daha ucuza ulaşma imkânı sağladığını söyledi.

Yasin, Süleymaniye Ticaret Odası ile İran’ın farklı şehirlerine bağlı ticaret odaları arasında yakın ilişki olduğunu vurguladı.

Odalar arası ortak çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Yasin, Irak pazarına girmek isteyen tüccarlara Kürt Bölgesi üzerinden kapılar açıldığını ifade etti.

Bölgede yatırım

Fuarın ilişkileri geliştirme açısında büyük görev ifa ettiğini söyleyen Yasin, bölgede yatırım yapmak isteyen birçok İranlı şirket için de fırsat doğduğunun altını çizdi.

Kürt Bölgesi’nde faaliyet gösteren Kalkınma, Ticaret ve Sanayinin Gelişimi Derneği'nin başkanı Taha Hammeh Reşid, iki taraf arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ve Irak’a uygulanan ambargo döneminde daha da sıkılaştığını söyledi.

Bölgenin kalkınmasında İran’ın büyük rolünün bulunduğunu vurgulayan Reşid, “İki taraf arasındaki ticaret ilişkisi aile bağlarına dönüştü” dedi.

Kürt Yatırımcılar Birliği adına Al Jazeera’ya konuşan Yasin Mahmud, Bölgesel Yönetim ile İran arasındaki yıllık ticaret hacminin beş milyar dolar civarına çıktığını ifade etti.

Bölgede farklı alanlarda yaklaşık 200 İranlı şirketin faaliyet gösterdiğini söyleyen Mahmud, İran’nın Süleymaniye’de 200 işyerinden oluşan ve yaklaşık üç milyar dolara mal olacak bir sanayi bölgesi inşa ettiğini vurguladı.

İran Konsolosu da ülkesindeki yatırımcıların bölge üzerinden Irak’a girmek istemesinde güvenlik ve bürokratik işlemlerdeki kolaylığın etkili olduğunun altını çizdi.

Geçtiğimiz aralık ayında Erbil kentinde de ticaret ve sanayi alanında faaliyet gösteren İranlı 100 şirketin boy gösterdiği “8. İran Ticaret Fuarı” düzenlenmişti.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Erbil'de İsrail bayrağıyla kutlama

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu