Kürt petrolünün Türkiye üzerinden ihracı başladı

Kürt petrolünün Türkiye üzerinden ihracı başladı


Kürdistan Bölgesel Yönetimi Türk limanı Ceyhan'da 2 milyon varilden fazla petrol depoladı.

Yetkililerin Cuma günü yaptıkları açıklamaya göre, Irak'ın yarı bağımsız Kürt bölgesi Türkiye'deki bir limandan Avrupa piyasalarına petrol ihraç etmeye başladı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) bu hamleyle Bağdat'ın tehditlerini ve kritik seçimlerden sadece haftalar sonra merkezi hükümetine karşı koymuş oldu.

Bu hamle ABD'nin Aralık 2011'de birliklerini çekmesinden bu yana artan şiddet olayları ve siyasi çıkmazlar ile ortaya çıkan istikrarsızlığı körüklemekle tehdit ediyor.

Başbakan Nouri al-Maliki makama gelişinden 8 sene sonra mezhep sorunları derinleşirken üçüncü kez hükümeti kurmaya çalışıyor. Kürdistan yetkililerinin Bağdat'ın itirazlarını yok sayma kararı diğer bölgesel otoritelerin de merkezi hükümete meydan okumasına yol açabilir.

Türkiye'nin Akdeniz limanından gerçekleşen satışla ilgili, "1 milyon varilden fazla ham petrolle dolu olan bir tanker dün gece Ceyhan'dan Avrupa'ya doğru yola çıktı. Bu yapılacak olan birçok satışın ilkidir," diyen Kürdistan Bölgesel Yönetimi, "KBY petrol ihracı ve satışı hakkını kullanmaya devam edecektir" diye ekledi.

Türkiye'nin Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından doğrulanan KBY'nin bu uluslararası petrol satışıyla Erbil merkezli bölgesel yönetimin Maliki'yi yok sayıp saymayacağına dair aylardır süren spekülasyonlar sona ermiş oldu.

Kürt ve Türk yetkililer, Ankara'nın Bağdat ile Erbil arasında bu ihracatın yapılmasını sağlamak için başlattığı görüşmelerin gerçekleştiği Aralık ayından beri KBY'nin petrol ihraç etmesinin kaçınılmaz bir ekonomik durum olduğunu savunuyorlardı.

Irak Petrol Bakanlığı Cuma günü yorum yapmadı ancak günün ilk saatlerinde Devlet Petrol Pazarlama Organizasyonu'ndan yetkililer Türk yetkilileri KBY petrolünün geçişine izin verdiği için kınadı. Devlet kontrolündeki kuruluş petrolün "yasadışı" ihracının yasal girişimle sonuçlanacağını belirtti.

Kaynak: WSJ Türkiye

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu