Darbeci değil, sadece fevri davranıyor!

Darbeci değil, sadece fevri davranıyor!


Tayland’da ordunun dün yönetime el koymasının ardından kendisini başbakan ilan eden ordu komutanı General Prayuth Chan-ocha “fevri bir eylem adamı” olarak biliniyor.

Tayland’da ordunun dün yönetime el koymasının ardından kendisini başbakan ilan eden ordu komutanı General Prayuth Chan-ocha “fevri bir eylem adamı” olarak biliniyor.

Tayland’da 2009 ve 2010 yıllarında hükümet karşıtı gösterilere yönelik iki operasyona liderlik eden 60 yaşındaki Prayuth Chan-ocha’nın, sıklıkla, ülkedeki son siyasi krizin baş sorumlusu olarak görülen eski Başbakan Tahsin Şinavatra’yı küçümser tavırlar sergilediği belirtiliyor.

Piyade sınıfına mensup Prayuth Chan-ocha, uzun süre Tayland’ın doğusunda Prachinburi’de Kraliçe’nin muhafız alayına bağlı görev yaptı.

“Doğu’nun Kaplanları” adıyla anılan ve kraliyet ailesine derinden bağlı olan alayda görevli subaylar, 2006 yılından bu yana orduda üst rütbelere getiriliyor.

Tayland’da Mayıs 2010'da ordu komutasının ikinci adamı olan Prayuth Chan-ocha, yönetime seçimle gelmeyen Abhisit Vejjajiva hükümetini protesto eden “Kırmızı Gömlekliler”in gösterilerinin bastırılmasını doğrudan yönetmişti. Gösterilerin bastırılması sırasında 70 protestocu hayatını kaybetmişti.

Bu tecrübe sayesinde Prayuth Chan-ocha'nın son dönemde Yinglak Şinavatra'nın görevi bırakmasını isteyen “Sarı Gömlekliler”e karşı güç kullanımında çekimser davrandığı da söyleniyor. 

Öte yandan, Prayuth Chan-ocha'nın "Sarı Gömlekliler"e sempatiyle yaklaştığını düşünenler de var. 

Konuşmayı fazla sevmeyen Prayuth Chan-ocha'nın, ülkenin içinde bulunduğu karmaşık duruma bir çözüm getirip getiremeyeceğini ise zaman gösterecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu