Bosna'da sel mağdurlarının hepsine ulaşmaya çalışıyoruz

Bosna'da sel mağdurlarının hepsine ulaşmaya çalışıyoruz


Türkiye, sel felaketinin yaşandığı Bosna Hersek'te yardımlarına aralıksız devam ediyor.

Sel felaketi sonrasında yaralarını sarmaya çalışan Bosnalılar'a yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı, afetten en çok etkilenen bölgelere ulaşarak battaniye, mutfak seti ve hijyen seti dağıttı. Türk Kızılayı ayrıca, Bosna Hersek'e kara ve hava yoluyla acil durum yardım malzemesi ulaştırmaya da devam ediyor. 

Sel felaketinin en fazla etkilediği yerlerden biri olan Bosna Hersek'in kuzeyindeki Brçko'da yardımlarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, diğer yardım kuruluşlarının gidemediği yerlerin de tespitini yaparak, bu bölgelere de gitmeye çalışıyor

Brçko'da yardımları koordine eden Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek,yaptığı açıklamada, yardımların kısa sürede çok sayıda afetzedeye ulaşabilmesi için, Brçko yetkilileri ve Kızılhaç temsilcileriyle işbirliği yaptıklarını söyledi.

Ülkenin selden etkilenen bölgelerinde içler acısı bir manzara ile karşılaştıklarını belirten Şimşek, şunları kaydetti:

Brçko şehir merkezine çok yakın bir mesafedeki yerleşim yerlerinde incelemelerde bulunduk ve hemen sonrasında afetten etkilenen ailelere yardımlarımızı ulaştırdık. Evlerin çoğu su altında kalmış. Bazı evlerin ikinci katına kadar su çıkmış. İçler acısı bir manzara ile karşılaştık. Sel sularından kurtarılan aileler, daha yüksek kesimlerdeki yerleşim yerlerine helikopterler ve teknelerle taşınmış. Türk Kızılayı olarak o ailelerin hepsine yardımlarımızı ulaştıracağız.” 

Yardımlar ailelere ulaştı

Türk Kızılayı'nın yardımlarından faydalanan Brçkolu Duşan Arseniç, sel felaketinde evinin sular altında kaldığını, ailesiyle birlikte yüksek bölgelere kaçarak kurtulduklarını söyledi.

Başta Türkiye olmak üzere Bosnalılar'a yardımda bulunan tüm ülkelere teşekkür eden Arseniç, “Evimiz tamamen sular altında kaldı. Çocuklarım ve eşimle birlikte, suları erken fark edip yüksek yerlere kaçarak hayatımızı kurtardık. Şimdi üç aile aynı evi paylaşıyoruz. Evimizi bir daha görür müyüz bilmiyorum. Bundan sonra nasıl yaşarız onu da bilmiyorum. Çocuklarım daha çok küçük ve kısa bir süre sonra bir bebeğim daha dünyaya gelecek. Umarım o dünyaya gelmeden ülkemizin yaşadığı bu acı son bulur” diye konuştu.

Sel sularının çekilmesiyle evine kavuşan Sino Yevromoviç ise döndüğünde oturacak tek bir sandalye bile evinde bulamadığını ifade etti.

Tüm eşyalarının ıslak ve çamurla kaplanmış olduğunu belirten Yevromoviç, "Eşim ve çocuklarımla eşyalarımızı temizleyip eski yaşamımıza dönmeye çalışacağız. Ama yaşadıklarımızı asla unutmayacağız” dedi.

Türk Kızılayı yardımlarını Sırbistan’a da ulaştıracak

Türk Kızılayı, Balkanlar bölgesinde yaşanan sel felaketinin en etkili olduğu bir diğer ülke olan Sırbistan'a da yardımlarını ulaştıracak. Sırbistan'ın yardım alma konusunda verdiği olumlu cevap üzerine, Türk Kızılayı'nın, kısa bir süre içinde yardımlarını Sırbistan’a sevk edeceği ve ihtiyaç sahiplerine dağıtacağı öğrenildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu