Alman medyasına gurbetçi tepkisi

Alman medyasına gurbetçi tepkisi


Almanya'daki Türk sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ülke basınında son dönemde artan Türkiye karşıtı haberlere tepki gösterdi. UETD Başkanı Çelik, Erdoğan'ın ziyareti öncesi asılsız haberlerin servis edildiğini söyledi. MÜSİAD Berlin Başkanı Karakaya ise 'İki ülke önemli ortak. Yalan ve iftira kampanyaları ile hiçbir sorun çözülmez' dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ziyareti öncesi Alman basınında artan Türkiye karşıtı haberler, bu ülkedeki Türk sivil toplum kuruluşlarınca tepkiyle karşılandı ve kara propagandaya son verilmesi istendi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, Başbakan Erdoğan'ın Köln'e yapacağı ziyarete bir hafta kala Alman basınında Türkiye'yi kötüleyen asılsız haberlerin servis edilmeye başlandığını söyledi. Türkiye'ye yönelik karalama çalışması başlatıldığını ve Alman basınının topyekun hareket ettiğini vurgulayan Çelik, 'Alman basının sanki bir merkezden iş yapılıyorcasına geçen yıl olduğu gibi bu sene de Türkiye karşıtı propaganda aynı şekilde devam ediyor. Sanki buradaki basına birileri bir şey fısıldamış ve bunun gerçekleşmesi için Türkiye aleyhtarlığı yapılıyor' ifadesini kullandı.

MİLYONLAR ALKIŞLIYOR

Türkiye'deki en ufak bir olumsuzluğun hemen Alman medyasınca ön plana çıkartıldığını anlatan Çelik, 'Türkiye ve biz bunu hak etmiyoruz. Hükümeti burada itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar ancak buradaki milyonlar hükümeti alkışlıyor. Bunu herkes görmeli' dedi. Türkiye'nin son 12 yıldaki gelişme ve büyümesinin birilerini rahatsız ettiğini vurgulayan Çelik, son dönemde kimsenin hayal bile edemeyeceği dev projelerin hayata geçirilmesinin birtakım ülkelere ekonomik olarak zarar vereceğini, bunun da Türkiye karşıtı propagandanın sebebi olabileceğini bildirdi.

BİZİ RENCİDE EDİYOR

'Alman basının Türkiye karşıtı asılsız haberlerle yaptığı karalama kampanyasını kınıyorum. Bu tutum ve davranışları Avrupalı Türkler olarak yadırgıyoruz' diyen Çelik, basının objektif hareket etmesi gerektiğini ancak Alman basınının tarafsızlık ve objektiflik ilkelerine uygun hareket edilmediğini kaydetti. Yapılan asılsız taraflı haberlerle Türkiye'nin büyük kısmının hükümetle ilgili olumsuz düşünüyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldığını anlatan Çelik, Gezi Parkı eylemleri sırasında da aynı şeyin yapıldığını ve Avrupa'daki Türk toplumunun çoğunluğunun rencide edildiğini bildirdi.

HAZMEDEMİYORLAR

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Avrupa Genel Başkanı Cahit Kerenciler de Alman medyasında son günlerde çıkan Türkiye karşıtı ve eleştirel haberlere tepki göstererek, 'Alman medyasında Başbakan Erdoğan'ın Köln ziyaretine karşı eleştirileri yapan ne kadar basın varsa bunun arkasında duran güçler var. Bu güçler de Türkiye'yi hazmedemeyen güçler. Türkiye'nin son zamanlarda yaptığı büyük hamleleri hazmedemeyen güçler. Ama bunlar Almanya'nın bütün yapısını temsil etmiyorlar' dedi.

HALKIN BAKIŞI POZİTİF

Almanya'daki Türkler olarak Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesinden yana olduklarını vurgulayan Kerenciler, 'Medyada Türkiye karşıtı yayınlar yapılıyor ama halkta Türkiye'ye karşı ağır eleştiriler yok. Halkta çok pozitif eleştiriler, görüşler var. Türkiye çizgisini değiştirmeden devam etmeli. Kesinlikle Avrupa ile entegrasyon devam ettirilmeli' diye konuştu.

Olumlu habere şahit olmadım

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner, Türkiye ve Almanya arasında son dönemde soğuk rüzgar varmış gibi bir hava estirildiğine dikkati çekti. Alman basınının çok ciddi şekilde Türkiye ile ilgili olumsuz propaganda yürüttüğünü vurgulayan Öner, 'Zaten, Alman basınının Türkiye ile ilgili olumlu yazdığına hiç şahit olmadım. Söyledikleri Türkiye'de basın hürriyeti yok, o yok, bu yok... Almanlar medyanın ciddi bir Türkiye karşıtlığı var. İslamofobi ve Türkiye aleyhtarlığı bu ülkenin gerçekleri... Şimdi de Soma'daki maden faciasını da kullanarak farklı çalışmalar yapılıyor. 40 yıldır Almanya'dayım, Türkiye lehine çok nadir değerlendirme yaptığına şahit oldum. Bu yeni bir şey değil. Buradaki İslamofobi ve yabancı düşmanlığının artmasının sebebi Alman basınıdır. Her ortamda söylüyorum bunun sebebi siyasiler ve medyadır. Türk cinayet işlediğinde töre cinayeti, Alman cinayet işlediğinde aile dramı şeklinde kamuoyuna sunuluyor. Irkçıların, yabancı düşmanlarının yaptıkları görülmüyor. Olaylar tek yönlü ele alınıyor, Türkiye aleyhine, Müslümanlar aleyhinde olayları değerlendiriyorlar. Genel manada Alman medyası kendi ülkelerinde olan şeyleri Türkiye'deki olayları yaptıkları gibi abartmıyorlar. Ilımlı olmak, dürüst ve samimi olmak lazım' dedi.

Erdoğan hoş gelsin

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Berlin Başkanı Veli Karakaya ise Türkiye ile Almanya'nın stratejik ortak olduklarını belirterek, Türkiye'nin de güçlü bir ortak olmasının Almanya'nın menfaatine olacağını söyledi. Çatlak seslerin neden ortaya çıktığını anlayamadığını vurgulayan Karakaya, 'Ben de bir Alman vatandaşı olarak Türkiye ile Almanya'nın güçlü bir partner olmasını isterim. Basın birtakım güç odaklarının isteği doğrultusunda kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Olayın aslı budur. İnsanların birçoğu doğru söylemiyor' ifadesini kullandı. Başbakan Erdoğan, hakkında iki yıldır bazı basın yayın kuruluşlarında çıkan haberleri tamamen kamuoyu oluşturmaya yönelik çalışmalar olarak gördüklerine dikkati çeken, Karakaya, 'Aklıselim davranılmalı. Yalan ve Iftira kampanyaları ile hiçbir sorun çözülemez. Almanya hükümet sözcüsünün söylediklerine katılıyorum, Türkiye ve Almanya önemli bir ortaktır, Erdoğan hoş gelsin' dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu