Bulgaristan'da Türklere karşı ırkçı tutum

Bulgaristan'da Türklere karşı ırkçı tutum


Bulgaristan'da 25 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesinde üyelerinin çoğunluğu Türklerden oluşan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi'nin (HŞHP) sempatizanları tarafından destek amacıyla Türkçe hazırlanan seçim broşürleri partiye yönelik eleştirilere neden oldu.

Aşırı milliyetçi çizgideki siyasi oluşumlar, HŞHP'yi Türkçe seçim propagandası yaparak anayasayı ve Seçim Kanunu'nu çiğnemekle suçladı.

HŞHP'nin Türkiye'deki göçmen sempatizanları tarafından partiye destek amacıyla yapıldığı bildirilen ve internet üzerinden yayılan broşürlerde, HŞHP lideri Korman İsmailov'un fotoğrafıyla partinin dahil olduğu Reformcu Blok Koalisyonu'nun propagandasına yer verilerek İsmailov'a oy verilmesi için çağrı yapılıyor.

HŞHP'nin de dahil olduğu ve beş siyasi partiden oluşan Reformcu Blok Koalisyonu, broşürle ilgili bir açıklama yaparak, seçim propagandasına yönelik Türkçe görselleri hazırlayanların kendileriyle bir ilgisi olmadığını duyurdu.

Reformcu Blok'un açıklamasında, Türkçe broşürlerin Sansürsüz Bulgaristan Partisi, İç Makedon Devrimci Örgütü Partisi (VMRO) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nin (HÖH) kendilerine yönelik gözden düşürme kampanyası olduğunu ve söz konusu broşürlerle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundukları kaydedildi.

Bulgaristan'da pazar günü yapılacak AP milletvekili seçimleri öncesinde siyasi propaganda döneminde Seçim Kanunu gereğince Bulgarca dışındaki dillerde siyasi propaganda yapılamıyor. Türkiye'de de buna benzer bir uygulama bulunuyor. / incanews

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul trafiğini rahatlatacak proje
Türkiye
Türk boya devinin kurucusu vefat etti
Dünya
İngiltere'de skandal program

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu