Türk Kızılayı'ndan yardım

Türk Kızılayı'ndan yardım


Türk Kızılayı, 3 bin 250 battaniye, 432 mutfak seti ve 85 bin kum torbasından oluşan yardımları taşıyan tırın selden etkilenen Bosna Hersek'e gönderildiğini, yeni yardımların da yolda olduğunu bildirdi.

Türk Kızılayı, 3 bin 250 battaniye, 432 mutfak seti ve 85 bin kum torbasından oluşan yardımları taşıyan tırın selden etkilenen Bosna Hersek'e gönderildiğini, yeni yardımların da yolda olduğunu bildirdi.

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, sel felaketinin hemen ardından harekete geçen Türk Kızılayının bölgeye yardım malzemeleriyle ekip de gönderdiği ifade edildi.

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu üyesi İsmail Hakkı Turunç ve Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek'in çalışmaları yerinde yönetmek üzere Bosna Hersek'e gittiği belirtilen açıklamada, Türk Kızılayı ekibinin, daha sonra Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan kriz merkezini ziyaret ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Bosna Hersek Güvenlik Bakan Yardımcısı Samir Agic'in, afet bölgesinde başta su, gıda ve hijyen malzemeleri olmak üzere her türlü yardıma ihtiyaç duyulduğunu söylediği bildirildi.

Türk Kızılayı Uluslararası Afetler Müdürlüğünün 3 bin 250 battaniye, 432 aile mutfak seti ile 85 bin kum torbasından oluşan yardım tırını sel bölgesine gönderdiği vurgulanan açıklamada, yetkililerden alınan bilgiler üzerine tırın, selden en çok etkilenen Brcko'ya ulaştırılmasının planlandığı, bölgeye ulaştırılan yardım malzemelerinin Türk Kızılayı temsilcilerince ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı ifade edildi.

Ayrıca 75 hijyen seti, 20 bin 618 çocuk bezi ve muhtelif hijyen malzemesi, 216 aile mutfak seti ve 375 battaniyeden oluşan yardımın sevke hazır hale getirilerek, yola çıkarıldığına işaret edilen açıklamada, bölgede ortaya çıkabilecek acil insani ihtiyaçların karşılanabilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

-AFAD, Sırbistan'da 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan yazılı açıklamada ise Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay'ın, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Bisera Buhic ile görüşmesinde, bin duvar kurutma makinesine ihtiyaç olduğunun belirtildiği kaydedildi.

AFAD'ın Sırbistan'daki heyetinin derhal girişimlerde bulunarak bölgeden temin edebildiği 400 makine için anlaşma sağladığı ifade edilen açıklamada, "7 makine de hibe yoluyla sağlandı. Yeterli kaynak sağlanması durumunda adet bine tamamlanacak" bilgisi verildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

35°
Detaylı Hava Raporu