Sosyal medyayla çocuklarımızı bekleyen tehlike !

Sosyal medyayla çocuklarımızı bekleyen tehlike !


Sosyal Medyanın Çocuklara Zararları incelendiğinde çocuk kendine öz saygı edinmenin kaynağını sosyal medyadan aldığı sürece daha mutsuz olacağı yönünde uzmanlar uyarıyor.

Sosyal medyadan edinilen her bilginin doğru olmayacağını bilmeleri ve araştırma yeteneklerinin zayıfladığını görememeleri çocuklar için üzücü olan durumlardır. Çocukların şiddete eğilimlerinin artmasının sosyal medya kullanımlarıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Özünde çocuktan beklenilen davranış örüntülerinin günümüzde artık görülememesinden kaygılanıldığı için ve gelecekte toplumun erişkin bireyleri olacak bu çocukların düzgün aile hayatlarına kavuşmaları yönünde sıkıntıların önüne geçmek adına; çocuğun doğayı seven, insanı seven ve gerçek hayattaki sosyal ilişkilerinin gerçek sorunlarıyla baş etme becerisini kazanabilen bir birey olmasını sağlamak amaç edinilmiştir.

Yeni çağın çocukları teknolojiye hem çok açık, hem de öğrenme becerileri son derece yüksek bir nesil olarak gelmektedir. İnternette ya da online platformda harcadığı zaman ileride bağımlılık boyutuna gelebilecek psikososyal bozukluklara neden olabilmektedir. Bu bağımlılığın boyutu bazı uzmanlara göre uyuşturucu bağımlığının ölçütüyle aynı kefededir.

Antisosyal kişilik bozuklukları, asosyallik ve minör depresyonlar çocuğun kendini oyun karakteriyle ne kadar ilişkilendirdiğini de gösterebilmektedir. Ayrıca sosyal medya henüz okuma yazma bilmeyen 5-6 yaşlarındaki bir çocuk için düşünce yapısını etkileme adına bir sorun teşkil etmese de, görsel açıdan korku unsuru olabilecek müzik gruplarının ve sinema filmlerinin tanıtımlarını içeren reklam ögeleriyle, çocuğun korku eşiğinin düşmesine neden olabilir. Dikkatli gözlem yapamayan bir ebeveyn bu durumun kaynağını bulmada güçlük çekebilir. Çocuk geceleri karanlıktan korkmaya ve yatağını ıslatmaya başlayabilir. Aileler destek almak zorunda kalabilirler.

Sosyal medya, çocuklar için son derece faydalı olabildiği kadar takipsizlik ve ihmalkarlıkla sonuçları çok ciddi sorunlara varabilen bir konu olarak günümüzdeki önemini hala korumaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu