Twitter'dan destek hattı adımı

Twitter'dan destek hattı adımı


BTK ile Twitter arasındaki ikinci tur görüşmeler Dublin'de yapıldı. Twitter'da hak ihlâli ile ilgili şikayetler için Türkçe canlı destek hattı kurulması konusunda anlaşma sağlandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer 14 Nisan'da Ankara'da yapılan görüşmenin ikinci turunda Twitter yetkilileriyle İrlanda'nın başkenti Dublin'de bir araya geldi. 

Acarer görüşme sonrası en somut ilerlemeyi "Twitter'ın Türkçe destek hattı kurması" olarak açıkladı. Buna göre Twitter bundan sonra hak ihlâli, ya da tehdit gibi konularda şikayeti olan kullanıcılar için Türkçe destek hattını devreye sokacak. Bu hat üzerinden iletilecek şikayetler ivedilikle incelenip, gerektiğinde mahkeme kararı olmaksızın sorunu çözecek.

Acarer hesabı kapatma ile ilgili mahkeme kararı beklemenin olumsuz sonuçlarına dikkat çekti:

"Twitter'den kişilerin tehdit edilmesiyle ilgili olarak da, aslında tehdit varsa mahkeme kararı bile gerekmez. İnsanların başına bir şey gelirse bunun hesabını kim verebilir? Tehdit edilen şahsın yaşantısı sıkıntıya sokuluyor. Mahkeme kararları uygulanmadığında işlenen bu suça ortak olunuyor.'' 

BTK Başkanı Acarer, Türkiye'de Twitter kullanıcılarıyla ilgili mahkemelerin aldığı kararların ivedilikle uygulanabilmesi adına kendilerinin bu kararları İngilizce'ye çevirttiklerini ve Twitter'a bu şekilde gönderdiklerini hatırlatarak, bu gibi durumların yüzde 70'inin çözüldüğünü anlattı.

Ofis açmayla ilgili karar alınmadı

Türkiye'nin Twitter'dan talep ettiği "ofis açılması" talebi ile ilgili somut bir adım ise Dublin'de de atılmadı. Acarer, "Bu konuda bir gelişmenin olmasını istiyoruz" diyerek Türkiye'nin beklentisini bir kez daha dile getirdi. 

BTK Başkanı Acarer ve beraberindeki heyet Twitter'da çalışan Türklerle de biraraya geldi. Görüşmenin yapıldığı yerde karşılama sırasında ekrana Türk bayrağı üzerine Türkçe "Hoş geldiniz" yazısı yazıldı. 

Twitter yetkilileri önümüzdeki ay üçüncü görüşme için İstanbul'a gelecek. 

İlk görüşme Ankara'da yapıldı

Türk yetkililerle Twitter temsilcileri arasındaki ilk görüşme 14 Nisan'da Ankara'da yapıldı. Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell ve beraberindekiler Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkilileriyle biraraya geldi. Görüşmelerde Başbakanlık yetkilileri de hazır bulundu. Heyet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün danışmanları ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'yla da biraraya geldi.

Ankara'daki görüşmelerde zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin Twitter'da "buzlanarak" etkisizleştirilmesi konusunda ise görüş birliğine varılmıştı. Twitter "buzlama" yaptırımını bazı şikayete konu hesaplar için uygulamaya başlamıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu