Derin dondurucuda yiyecekleri doğru saklıyormuyuz ?

Derin dondurucuda yiyecekleri doğru saklıyormuyuz ?


Yaz mevsiminde tükettiğimiz lezzetli gıdaları kış mevsiminde de tüketmek için yada mutfakta bize kolaylık sağlaması açısından bir çok gıdayı dondurmaya ihtiyaç duyarız.

Derin dondurucuda saklanan besinlerin saklama  yöntemi ve tüketilmesi gereken süre farklılık gösterir.

 Derin dondurucuda saklama kabı olarak, cam şişeleri, pet şişeleri renkli naylon poşetleri, alüminyum folyo  kullanmayın. Çünkü donunca genleşen sıvılar, camın kırılmasına neden olabilir. Diğerleri ise sağlık açısından tehlikelidir. Bunların yerine sağlıklı silikon kaplar ve buzdolabı için özel üretilmiş  poşetler kullanılmalıdır.

Sebzelerin dondurucuda saklanma yöntemi ;

Sebzelerin renk, koku, tad ve vitaminlerinin korunması için, dondurulmadan önce haşlanmasına şok haşlama diyoruz. Şok haşlama şöyle yapılır: Büyük bir tencere içerisine su konur kaynatılır. Haşlanacak sebzeler ‘temizlenmiş, doğranmış olarak’ bir süzgeç içerisine alınır ve kaynamakta olan su içerisine daldırılır, üzeri kapatılır. Sebzeler bu su içerisinde 2-8 dakika süre ile bırakılır ve süre bitiminde sebzeler doğrudan musluktan akan soğuk suya tutulur ve süzülmeye bırakılır. Tencerede bulunan suyu, her defasında kaynatarak bir çok kez kullanabilirsiniz. Süzgeç içerisine 0.5 kg. yani yarım kilodan fazla sebze koymamaya dikkat edin.

Etler ise ;

Yağlar, protein ve karbonhidratlardan daha zor donar ve derin dondurucudaki saklama ömürleri daha kısadır. Bu nedenle yağlı etleri dondurucuya  koymadan yağlarından ayıklamanız gerekir. Derin dondurucu bile olsa et ve tavuğun  birbirinden farklı  raflarda dondurulması gerekir. Sebze ve etlerde ayrı ayrı  olmalıdır. Etlerin ömrü en fazla 6 aydır. Bu süre içinde tüketilmesi gerekir.

 


 
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu