Açılış için gün sayıyor! Dünyaya örnek olacak

Açılış için gün sayıyor! Dünyaya örnek olacak


Türkiye'nin kendi enerjisini üreten ve yenilenebilir enerji eğitimi veren ilk ve tek meslek lisesi, yeni eğitim-öğretim döneminde eğitime başlayacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın 'dünyaya örnek' olarak duyurduğu Eryaman Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, açılış için gün sayıyor

Lise, Milli Eğitim (MEB), Enerji Bakanlığı, Çevre Bakanlığı ve TOKİ işbirliği ile yapıldı. 'Yeşil Lise' ismi verilen okul, komşu ülkelerdeki yenilenebilir enerji eğitmenleri için de merkez olacak. Ankara'daki lisede; elektrik, ısınma gibi kullanılan tüm enerji, güneş ve rüzgardan sağlanacak. Aynı zamanda uluslararası öğretmenlerin eğitim vereceği meslek lisesinde öğrenciler, okulu bitirdiklerinde 'yenilenebilir enerji uzmanı' olacak.

TÜRKİYE'DE İLK ÇEVRE DOSTU KAMU BİNASI

Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi kapsamında, kamu sektörü için örnek oluşturacak Milli Eğitim Bakanlığı'na ait okul yerleşkesinin tasarımı, bütünleşik bina tasarımı yaklaşımıyla gerçekleştirildi. Lise, Türkiye'de ilk çevre dostu kamu binası olma özelliğiyle de dikkat çekiyor.

ENERJİ TASARRUFU

Okulda yenilenebilir enerji kaynakları kullanılacak. Enerji verimliliği yüksek mekanik ve havalandırma stratejileri uygulanarak enerji tasarrufu sağlanacak. Yüksek izolasyon yapılan binada otomasyon ile kontrol sağlanacak. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak solar elektrik sistemi ve rüzgar türbininin bulunduğu, yıllık toplam enerji ihtiyacının yüzde 80'ini bu kaynaklardan karşılayacak okulda, normal bir okul binasına göre yüzde 70 enerji tasarrufu sağlanacak.

OKUL YERLEŞKESİNİN ÖZELLİKLERİ:

Yeşil çatı
Fotovoltaik güneş panelleri ve rüzgar türbini
Yağmur suyu toplama sistemi ve gri su kullanımı
Yüksek performanslı bina kabuğu
Solar baca ile doğal aydınlatma
Güneş kırıcılar
Verimli toprak kaynaklı ısı pompaları
Güneş duvarı
Toprakaltı borulama sistemi
Doğal havalandırma.

.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu