Yerinde 50 kuruş, pazarda 2 lira!

Yerinde 50 kuruş, pazarda 2 lira!


Bilecik'te tarlada 50 kuruşa satılan salatalığın pazardaki fiyatının 2 TL'ye kadar çıkması üreticiyi çileden çıkartırken Mehmet Yılmaz isimli üretici, "Malımız üç el değiştirdiği için herkes üzerine kâr koyduğundan vatandaşımız mahsulü pahalı yiyor. Bu durumda kaybeden üretici ve tüketici oluyor" dedi.

Bilecik'in Söğüt ilçesine bağlı olan ve seralarının çokluğu ile 'Küçük Antalya' diye adlandırılan Çaltı ve Tuzaklı köylerinde 50 ile 80 kuruş arasında hale sarılan salatalık, Bilecik pazarında 2 TL'ye çıkıyor. Tuzaklı köyünde 35 dönüm arazisi serası olduğunu anlatan Mehmet Yılmaz, "Lakabım 'Zengin Mehmet' ama cebimde 5 kuruş param yoktur. Tuzaklı'da 35 dönüm seram var. Burada salata ve domates üretmekteyim. Yapmış olduğumuz mahsulün pazar değerinin fiyatı salatanın ortalama başlangıçtan sonuna kadar 1 kilogramının maliyeti ortama 60 kuruş. Domatesin maliyeti ortalama o da 70 kuruş civarında. Bu maliyetler kesinlikle Türkiye'de hiçbir çiftçiyi kurtarmaz. Biz üretim yaptıkça aslında batıyoruz. Pazar payımız yok, ihracatımız yok" dedi.

"TÜRKİYE'NİN HER TARAFI SERA OLDU"

Türkiye'nin her tarafın sera olduğunu anlatan Yılmaz, "Termal sıcak sulu, normal topraklı, topraksız seralarımız var. Üretiyoruz, üretiyoruz ama hiçbir şekilde pazara açılamadık. Açılamadığımız sürece şuanda üretimimiz Türk çiftçisi anahtarı kapatmak üzere. Kapattığı zaman ben zannediyorum ki bu iş böyle devam ederse 2 yıl sonra pazarda domates ve salatalığın kilosunu 5 liraya satılacak. Topraklarımız da büyük ihtimalle kamu bankalarına, özel bankalara kalacak yapacak hiçbir şeyimiz yok. Ben var gücümle her türlü masrafı yapıyorum. Üretimde rekolteyi yükseltmek için. İşçilerim çalışıyor Diyarbakır'dan 40 tane çalışanım var. Benim her gün burada bin, bin 500 lira giderim var. Şu fidenin maliyeti bana şuanda 2 buçuk lira. Ben şundan şuanda salatayı kilosu 50 kuruşa satıyorum. Bundan 4 kilo mahsul alacağım. Beni kurtarmıyor. 50 kuruşa salata olmaz, 70 kuruşa domates olmaz. Bu maliyetler kurtarmaz. Bugün bir aşılı fide 3 lira. Normal fide 1 milyon lira" dedi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu