İran, Suriye'de savaşmak için Afgan mültecileri götürüyor

İran, Suriye'de savaşmak için Afgan mültecileri götürüyor


Afganlar ve Batılı yetkililerden alınan bilgilere göre İran aylık 500 dolar ve oturma izni karşılığında binlerce Afgan mülteciyi Suriye'de Esad rejimiyle beraber muhalefete karşı savaşması için ikna ediyor.

İran Devrim Muhafızları (IRGC) tarafından göreve alınan ve eğitimden geçirilen Şii militanlar Suriye'ye savaşmaya gönderiliyor. Mültecilerin nasıl göreve alındığına dair detaylar bu hafta Afgan mülteciler üzerine yoğunlaşan bir blogda yayınlanırken, Afganistan'ın Qum şehrinde bulunan dini bir lider tarafından da doğrulandı. IRGC üyelerinden bir tanesi de detayları doğruladı.

Afganistanlı dini lider Kabuli'nin sekreteri "Devrim Muhafızları buradaki mülteci topluluklarına ulaşmanın bir yolunu buluyor ve gençlerimizi Suriye'ye gidip savaşmak için ikna ediyor. Maaştan oturma iznine kadar her şeyi veriyorlar" dedi. İran mültecilerin çocuklarına okul kaydı yaptırmakla beraber 500 dolarlık maaş ve oturma izni teklif ediyor.

Dini liderin ofisinden yapılan açıklamaya göre birçok genç Afganistanlı Kabuli'ye yazarak Suriye'de savaşmanın dini olarak yasak olup olmadığını soruyor. Lider bunun yalnızca kutsal Şii bölgelerini korumak için giderlerse yasak olmadığını söyledi. Ofis Kabuli'nin son zamanlarda ise sessiz kaldığını ve Suriye'de ölen Afganlar'ın cenazesine bile katılmadığını söyledi.

Suriye'de savaşırken ölen 4 Afgan için geçtiğimiz günlerde yerel ve dini liderlerin de katıldığı bir toplu cenaze töreni gerçekleştirildi.

Suriye'de ölen Afganlar'a dair haberler geçtiğimiz Kasım ayında ortaya çıkmaya başladı. Son zamanlarda İran medyasında böyle ölümlere dair daha sık haberler çıkmaya başladı.

İran'ın Birleşmiş Milletler temsilcisi Hamid Babaei bu iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Babaei, "İran'ın ülkedeki varlığı El Kaide gibi aşırı grupların daha fazla katliam yapmasını ve kan dökmesini engellemek için danışman niteliğinde bir durum" ifadelerini kullandı.

Suriye'de 3 yıl önce başlayan savaştan bu yana İran, Esad'ın iktidarda kalmasında büyük rol oynadı. İslami Cumhuriyet, Suriye'de savaşması için asker göndermenin yanında para, eğitim ve silah gibi başka desteklerde de bulundu.

Öte yandan Lübnanlı Şii grup Hizbullah da Esad'a yardımlarda bulundu.

Devrim Muhafızları Suriye'ye gönderilen Şii militanları hem organize ediyor hem de yönetiyor.

Muhafızlar'ın kumandanlarından yapılan açıklamaya göre strateji planlamak ve askerlerin gerilla savaşına alışabilmesi için eğitim vermek adına Suriyeli kumandanlarla işbirliği yapılıyor.

Sonuç olarak geçtiğimiz yıl Ağustos ayında muhaliflere kimyasal saldırı düzenlendiğinde çökmenin eşiğinde olan Esad rejimi aradan geçen süre içerisinde 4 yıllık bir dönem için daha seçimlere girecek pozisyona geldi.

İran ve Hizbullah açık şekilde Suriye'deki çabalarını itiraf etti. Üst düzey bir Devrim Muhafızları kumandanı Hossein Hamedani geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada İran'ın harekete geçmeye hazır ekstra 130,000 asker eğittiğini belirtti.

Hamedani, "İran liderlerinin bilgeliği ve planlamasına şükürler olsun ki Suriye şimdi biraz istikrara kavuşuyor" dedi.

Kumandanın bahsettiği 130,000 kişilik asker birliği içerisinde İranlılar, Hizbullah, Afganlar ve diğer ülke vatandaşları bulunuyor.

İran aynı zamanda son zamanlarda rejim ve muhalifler arasında Homs'ta gerçekleştirilen ateşkes için de sorumluluk aldı. İran parlamentosu dış ilişkiler başkan yardımcısı Hossein Sheikholeslam, "Suriye'de İran'ın parmağı olmadan bir şey olmaz" dedi.

Suriye'de iç savaş bitme sinyalleri göstermesine rağmen hem Hizbullah hem de İran eğitimli askerlerini kaybetmekten çekiniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu