Paralı askerler Ukrayna’da savaşıyor

Paralı askerler Ukrayna’da savaşıyor


Alman gazeteleri, Ukrayna’nın güney-doğusunda gönüllü milis birliklerine karşı savaşa özel Amerikan askeri şirketi “Akademi”den yüzlerce savaşçının katıldığını yazıyor.

Sözü edilen savaşçılar kendilerini “güvenlik alanında elit servis sağlayıcı” adlandırıyor. İşin aslına bakılırsa, iyi silahlanmış ordu birliklerini oluşturuyor.

2009 yılından önce bu şirket “Blackwater” adıyla biliniyordu. Esas itibariyle eski deniz piyadesi ve özel kuvvet çalışanlarından oluşan birlikler, birçok yerel anlaşmazlıkta kendini göstermeyi başardı. Onlar servislerini Kolumbya hükümetine sağladı, Hırvatistan ordusunu eğitti, Makedonya’da Arnavutlu savaşçılara ve Liberya makamlarına yardım etti. Sözü edilen birlikler, yerli halka karşı özel bir zulüm gösterdikleri Afganistan ve Irak savaşlarına katıldı. Eylül 2007’de “Blackwater” savaşçıları, Bağdad’ın merkezindeki Nisur meydanında barışçı gösteriye toplanan Iraklılara ateş açmışlardı. Her şeye göre, bu deneyimi Kiyevli makamlar çok faydalı sandı.

Bundan önce, Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov da toplam demokrasinin kurulmasıyla uğraşan yabancı uzmanların vardığını bildirmişti. “Facebook”taki sayfasında Avakov şunları yazdı:”Onlar, yerli ayrıntılara bakmadan operatif ödevleri çözmeye hazır”. Doğrusunu söylemek gerek, sonra kendine gelerek bu mesajını sildi.

Bu arada Amerikalı savaşçıların Ukrayna topraklarında gerçekleştirilen cezai işlemlere katıldıkları kaydedildi. Örneğin, Slavyansk kentinde yer alan operasyona. Bunu, kentin savunmasına katılan gönüllü milis birliklerinin temsilcileri doğrulamış oldu. Onlar İngilizce yapılan radyo konuşmaları dinlemeyi başardılar.

Elbette ki, “Akademi” şirketinin temsilcileri, kendi tarafından, çalışanlarının Ukrayna olaylarına paralı asker olarak katılmadıklarını açıkladı. “Akademi” resmi sitesinde “sorumsuz blogcular ile çevrimiçi gazetecilerin” yalan enformasyon yayınladıklarını yazdı. Ama kendilerinden başka bir şey beklenmemeli. Böyle kuruluşlar çoğu hallerde faaliyetlerini açıklamamayı tercih ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu