İTÜ'den Alp Gürkan kararı

İTÜ'den Alp Gürkan kararı


İstanbul Teknik Üniversitesi, işgal eylemi yapan öğrencilerinin taleplerinden birini karşıladı, Soma Holding patronunun Maden Fakültesi Akademik Danışma Kurulu üyeliğine son verdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Soma'da yaşanan maden faciasının ardından, kömür ocağının sahibi Alp Gürkan'ın üniversite bünyesindeki üyeliğine son verdi. İTÜ Maden Fakültesi yönetimi Gürkan'ı Maden Fakültesi Danışma Kurulu üyeliğinden çıkardı.

İTÜ'nün kararını Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan açıkladı.

Soma faciasını protesto için üniversiteyi işgal eden öğrencilerle cuma akşamı görüşen Arslan kararı fakülte dekanlığının aldığını söyledi.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Arslan'ın açıklamasında, holdingin diğer patronu olarak belirtilen İsmet Kasapoğlu'nun da üyeliğine son verildiği bilgisi yer aldı.

Kasapoğlu: Şirketle bağlantım yok

TOBB Türkiye Madencilik Meclisi Başkanı İsmet Kasapoğlu, Soma Holding ile bir bağlantısının bulunmadığını söyledi, "Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin kurucusuyum. Biz üç ortaktık. Bir süre sonra 2000 yılı haziran ayında ayrıldık. Şu anda her hangi bir iş ortaklığımız yok" dedi.

İTÜ'nün kararını değerlendiren Kasapoğlu, "İTÜ'nün danışma kurulu meselesi 20 yıllık bir olgu. 20 yıl önce o zaman adımızın karşısına Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin adı yazılmış. İTÜ'nün böyle bir karar verdiğini zannetmiyorum. İki gün önce bir arkadaşım aradı ve 'İTÜ Danışma Kurulu'nda isminin karşısında Soma kömür yazıyor. Bu sana rahatsızlık verebilir' dedi. Ben de nereden öğrendiğini sordum. Çünkü böyle bir kurul çalışmıyor, toplantısını bile hatırlamıyorum. Onu sildirmesini istedim. İsmim silinmediği için bu böyle oldu herhalde. 20 sene önceki Ticaret Sicil gazetesini alırsanız isminin karşısında öyle yazar" dedi. 

Üniversite işgali

İTÜ öğrencileri facianın ardından cuma akşamı üniversiteyi işgal etmiş ve bazı taleplerde bulunmuştu. İTÜ'lü öğrencilere,Galatasaray Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi'nden öğrenciler de destek vermişti.

Öğrenciler İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Orhan Kural'ın da istifa etmesini istiyor. Kural'ın bir televizyon programında karbonmonoksit ile ölüm hakkında söylediği "Çok tatlı bir ölümdür, hiçbir şey hissetmezsiniz" sözleri öğrencilerin tepkisine neden olmuştu.

Daha önce yanlış anlaşıldığını savunan Kural, cuma akşamı da kendi sitesinden açıklama yaptı, "Ben sadece karbonmonoksitin bilimsel gerçeklerini anlatmaya çalışmıştım. Daha önce de açıkladığım gibi tamamen yanlış anlaşıldım. Tüm İTÜ ailesinden ve tüm öğrencilerimden özür dilerim" dedi.

İTÜ'lü öğrencilerin diğer talebi rektörlüğün "Kaza değil katiam" açıklaması yapması.

Öğrencilerin son talebi ise Alp Gürkan'ın danışma kurulu üyeliğine son verilmesiydi.

Kaynak: Ajanslar

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu