Soma Holding'in basın açıklaması yaptı

Soma Holding'in basın açıklaması yaptı


Bakan Taner Yıldız'ın ardından maden ocağının işletmecisi Soma Holding Genel Başkan Yardımcısı Ali Gürkan da basın toplantısı düzenledi.

İşletme sahibi Alp Gürkan, 'Madencilik hayatım boyunca öncellikle önem verdiğim tek şey elde etmiş olduğum gelirlerin madenlerin geliştirilmesinde, çalışan arkadaşlarımın hayat standartlarının yükselmesine harcadım. Salı günü saat 15:00'te gelen habere inanamadım, nasıl olduğunu da anlamadım. Trafo patlaması denildi. Çalışan arkadaşlarımla beraber çalışmış, onların hepsini kardeşim olarak görmüş biri olarak kazaya inanamadım. Yoğun ızdırap yaşayarak, sağlığımı da bir tarafa bırakarak madendeki işçilerin çıkarılmasını koordine etmeye çalıştım. Kusura bakmayın biraz kötüyüm. Bu basın toplantısını 2-3 gün önce yapmayı planlıyordum. Sağlığımı da bir tarafa bırakarak sizlerin karşısına bugün çıktım. Konuşmam, hafızam konusunda bulanıklık içerisindeyim. Hepinizden özür dileyerek söylüyorum ama 3 günün verdiği yorgunlukla hafızamdaki bilgileri tam veremiyorum. Bu madenin şirketimiz tarafından ne zaman başlandığını arkadaşımız anlatacak' açıklamalarında bulundu.

"KAZANIN TRAFOYLA ALAKASI YOK

İşletme Genel Müdürü Ramazan Doğru, 'Öncelikle hepimizin başı sağolsun. 13 Mayıs 2014 günü saat 15:10 sıralarında madenimizde elim bir kaza yaşadık. Ben Soma maden işletmelerinin genel müdürüyüm. 25 senedir çalışıyorum, maden mühendisiyim. Bu kaybettiğimiz insanların çoğunu şahsen tanıyorum ve büyük bir acı içerisindeyim. Biz bu işletme 1990 yılında kurulan bir işletmedir. Burayı tam mekanize olacak şekilde, dünyadaki en modern madencilik sistemi olarak dizayn edildi. Biz bu işletmeyi 2009 yılının 10. ayında satın aldık. 2941 çalışanımız vardı, kazadan önce. Soma Grubu'nda çalışan 6 bin çalışanımız var. Işıklar madeninde 1500 kişi diğer madende 1180 çalışanımız var.

Bu kazayı nasıl yaşadığımızı tartışıyoruz ama gerçek cevabını bilirkişiler verecek. Bizim görüşümüz şudur, bu kaza 140 kotunda 4. bant diye tabir ettiğimiz ana yolumuzda meydana gelen bir kaza. Burada tespit edilmesi mümkün olmayan bir kızışma meydana geldi. Buradaki hava ocağın genel hava girişi olduğu için aşırı bir hava girişi var. Meydana gelen kızışma havanında hızıyla şiddetlendi. Trafoyla alakası yok.

Madencilikte şudur bir yerde yangın çıkabilir, gün içerisinde bile zaman zaman yangınla boğuşuyoruz. Yangın olan bölgeyi hemen kapatıyoruz. Herhangi bir yerde yangın çıktığında bir orayı barajlıyoruz, içerisine suyla beraber kül basıyoruz ve yangınları söndürüyoruz' sözleriyle detayları açıkladı.

"OLAYDA HİÇBİR İHMAL YOK"

İşletme yetkilisi Akın Çelik, 'Beraber ekmek yediğimiz insanları kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Onlar canımız ciğerimizdi. Kim nerede ne iş yapacak her sabah konuşurduk. Şimdi 15 yıl iş güvenliğinde çalışmış insanım. Bir yangın nasıl söndürülür nasıl kapatılır bilen insanlarız. Kurtarmanın her aşamasında buradaydım. Bir yangın çok basit bir şekilde söndürülebilir. Şimdi metan gazıyla ilgili ocağın her noktasına hava gönderiyoruz. Bütün mühendislerin protez cihazları var. 3 gündür yer altındayım. Çalışan mühendislerim hissetmedi. Ocaklarda yanmaz kablolar vardır.

500 kişilik kaçış odamız var. Bu bizim çalışma bölgemizden uzaklaştı. Buradaki esas problem olayın 3 dakikada gerçekleşmesi. Toplam çalışan sayımız 787. 18 kişi içeride. Kaza 3 ila 5 dakikalık bir süre içerisinde gerçekleşti. Nasıl olduğunu anlamadık. Biz kazanın neyden oluştuğunu bulamadık.

Bu olayda hiçbir ihmalimiz yok, hepimiz canla başla çalıştık. Biz bir tane insanın tırnağına zarar gelsin istemeyiz. Yaşam odalarının depo olarak kullanıldığı doğru değildir. Ulaşılamayan iki galeride kalan 18 işçi var' dedi.

TAŞERON İŞÇİ İDDİASI

Yetkililer: 15 yaşında olduğun iddia edilen Kemal Yıldız adlı işçinin 19 yaşındaki Cemal Yıldız ortaya çıktı. Taşeron işçisi, yabancı işçi, çocuk işçi yoktur. Tüm işçiler Soma İşletmeleri'nin işçidir. Ekip başlarına taşeron deniliyorsa bilmiyorum.

YANGININ ÇIKIŞ NOKTASI

Akın Çelik: Yangın temiz havada çıktı, biz havayı ters çevirerek onlarca kişiyi kurtardık. Doğru bir karar verdik. Yangının çıkış noktası önemlidir.

KAZA NASIL FARKEDİLMEDİ?

Akın Çelik: Bizde sizin kadar merak ediyoruz. İşçilerin yanarak can verme ihtimali yoktur. Açık alev yoktur.

"MALİYETİ ESAS ALMAK DOĞRU DEĞİL"

Alp Gürkan: İşletmelerimizin hepsini mekanize haline getirdik. Devletin yapmış olduğu bir maliyeti esas almak doğru değildir. Bizim bu ocak için vermiş olunan fiyatları biz vermedik. Yıllık kar marjları yüzde 10-15'i geçmez.

CAN GÜRKAN NEDEN TOPLANTIYA GELMEDİ

Alp Gürkan Şirketin CEO'su olan Can Gürkan'ın Ankara'da olduğunu belirtti.

YAŞAM ODASI YOKTU

Ramazan Doğru: Yaşam odası kapatıldı, yenisi hazırlanıyordu. Üretim alanı alt kısımlara kaydığı için alt tarafta ana taşlarda yaşam odaları yapılması lazım bu 3-5 günde olacak bir şey değildir çok derine indiğinizde buranı havasını sondaj ile yapmak zorundasınız, bu uzun sürede yaşamı sağlayacak olaydır işletme aşağı kaydığı için ana taşa yeni gelindiğinden dolayı yaşam odası yapılmamış ama planlaması yapılmıştır Yaşam odasının hazırlığını yapmakta madenin içinden geçerek olur. Yaşam odası yapılması gerekli olan yere gidene kadar yine madenden gidersiniz. Kömür madeninin içine yaşam odası yapamazsınız. Yaşam odası kanunen olmak zorunda değil.

VİCDANINIZ RAHAT MI?

Alp Gürkan: Benim vicdanım son derece kötü durumda. Bu çalışan arkadaşlar benim beraber çalıştığım arkadaşlar. Biz maden işletmesinde gereken tüm tedbirler alındı. Bu yaşam odalar 5-6 sürecek odalardır.

"SAVCILIĞA İFADE VERECEĞİZ"

Ramazan Doğru: Maden işletmesi yetkilileri bir kaç gün içerisinde savcılığa faciayla ilgili ifade vereceklerini açıkladı.

"BU SAHANIN SAHİBİ BEN DEĞİLİM"

Alp Gürkan: Bu sahanın sahibi ben değilim, Türkiye Kömür İşletmeleridir. Bu işletme belirli bir zaman sonra Çalışma Bakanlığı'nın müfettişlerince incelenecektir. Şirketin ne kadar kusurlu olduğunu söyleyeceklerdir. İşletme eksiklerini tamamlayarak devam edecek. Ben bu işletmeye 3 senedir ilk defa geliyorum, ben ocağa inmedim.

"İHMAL VAR MI BEN BİLMİYORUM"

Alp Gürkan. İhmalin var olup olmadığını ben bilmiyorum. İşletme yetkililerinin söylediklerine göre ihmal yoktur diyorum. Bakanlığın yaptığı incelemeler sonucu ortaya çıkacaktır.

BAŞBAKAN'I TANIMIYORUM

Alp Gürkan: Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, "Başbakan ile ilk kez burada el sıkıştım önceden tanışmıyoruz, En ufak bir ilişkimiz yoktur" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Uyuşturucu kullanan 4 kişiyi dövüp, polise teslim ettiler
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Avrupa Birliği üst düzey yetkilisi: Türkiye ile işbirliği yapın

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu