Otomotivde Ar-Ge merkezi açmayı kolaylaştıran düzenleme

Otomotivde Ar-Ge merkezi açmayı kolaylaştıran düzenleme


Otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren şirketler için Ar-Ge merkezi açmak için gerekli personel sayısı 15'e indirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun (OSBÜK) 15.Olağan Genel Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, OSB'lerin Türkiye'nin sanayileşmesi, kalkınması, büyümesi gibi birçok alanda önemli katkı sağladığını belirtti.

Konuşmasında Üretim Reform Paketi'nin yürürlüğe girdiğini anımsatan Özlü, bu paketle sahadan gelen taleplerin ve isteklerin karşılandığını bildirdi.

Bakan Özlü, "Üretim Reform Paketi ile ilgili uygulamalara süratle başlıyoruz. 10 şehrimizin valisi, sanayi sitesi yöneticileriyle bakanlığımızda bir araya geleceğiz. (Sanayi sitelerinin) Taşınma konusu paketin bir bölümündeydi, bununla ilgili kendileriyle ilk toplantımızı yapıp süreci başlatıyoruz." dedi.

Sanayicinin ve üreticinin her alanda önünü açan tedbirler aldıklarını ifade eden Özlü, Türkiye'nin AB standartlarında bir fikri ve sınai mülkiyet haklarını koruyan yasaya sahip olduğunu kaydetti.

Ar-Ge merkezi açmayı kolaylaştıran yeni düzenleme
Bakan Özlü, Ar-Ge Reform Paketi'yle, Ar-Ge merkezlerinde çalışması gereken personel sayısını 30'dan 15'e indirdiklerini vurgulayarak, "Yeni bir Bakanlar Kurulu kararı daha çıkarıyoruz şu anda imzada. Otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren şirketler için de Ar-Ge merkezi açmak için gerekli personel sayısını 15'e indiriyoruz. Bu, önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulundan çıkacak önemli bir düzenleme" değerlendirmesinde bulundu.

"Sanayicilerimizin 'gaza basmasını' istiyoruz"
Gerçekleştirdikleri düzenlemelerle sanayicilerin "gaza basması"nı arzu ettiklerini anlatan Bakan Özlü, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"Sanayi Türkiye'de her zaman büyümenin lokomotif olmuştur. Türkiye artık bir büyüme trendine girdi, ilk çeyrekteki sonuçları gördük, ikinci çeyrekte de iyi sonuçlar bekliyoruz. Öncü göstergeler ikinci çeyrekte de büyüme rakamlarının iyi olacağını bize gösteriyor. Sizlerden yeni dönemde daha fazla faaliyet göstermenizi, daha fazla yatırım, ihracat yapmanızı ve sanayimizdeki kapasite kullanım oranını yükseltmenizi istiyoruz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu