Tedavi edilecek

Tedavi edilecek


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, çocuklara karşı istismar suçlarına ilişkin yeni düzenlemeyle ilgili, "Failin pedofili hastası olup olmadığı tespit edilecek. Eğer böyle bir hastalık varsa tedavisi yoluna gidilecek" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çocuklara karşı istismar suçlarına ilişkin yeni düzenlemeyle ilgili, "Failin pedofili hastası olup olmadığı tespit edilecek. Eğer böyle bir hastalık varsa tedavisi yoluna gidilecek. Eğer pedofili hastasıysa onun dışarıda tedavisi diye bir şey asla yok. Bir taraftan cezasını çekecek, çekerken de tedavi olacak" dedi. 

İslam, Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı'ndan ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çocuk istismarı ve çocuk cinayetleri cezalarında da artış öngören yeni yargı paketinin ne zaman yasalaşacağının sorulduğu İslam, düzenlemenin komisyonun ardından Genel Kurul'da tartışılacağını anımsatarak, bir süre vermenin zor olacağını söyledi.

İslam, "Tahmin ediyorum muhalefet partileri dahil tüm partiler konsensüs içerisinde, çok fazla vakit kaybetmeden yasayı geçireceğiz. Öyle olduğunu düşünüyorum. Bizimle ilgili pek çok yasada böyle bir fikir birliği olmuştur, oluşmuştur. Bu konuda bütün partilerin destek vereceğini tahmin ediyorum" diye konuştu.

Pakette cinsel saldırıda bulunan kişi için tıbbi tedavi öngörüldüğünün anımsatılması ve ayrıntıların sorulması üzerine de İslam, tıbbi müdahaleyle ilgili ayrıntı vermesinin mümkün olmadığını, kanunda bir çerçeve çizildiğini, konunun alt mevzuatla düzenleneceğini kaydetti. İslam, "Alt mevzuatla tıbbi kurumlara müracaat edilecek çocuklara karşı istismar suçlarında. Failin pedofili hastası olup olmadığı tespit edilecek. Eğer böyle bir hastalık varsa tedavisi yoluna gidilecek" dedi. 

"Pedofili hastası cezasını çekecek mi? Hastanede mi cezaevinde mi olacak" sorusuna da  İslam,  "Eğer pedofili hastasıysa onun dışarıda tedavisi diye bir şey asla yok. Bir taraftan cezasını çekecek, çekerken de tedavi olacak" yanıtını verdi.

Tasarıyı görüşmek üzere TBMM'deki partilerin grup başkanvekilleriyle bir araya gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya karşılık da İslam, bir toplantı yapmayı tasarladıklarını ancak henüz davet iletemediklerini aktardı. Bakan İslam, "Bu hafta sonuna kadar kendilerine davetimizi ileteceğiz, kabul ederlerse bu konu da dahil olmak üzere Bakanlığımızın konularıyla ilgili bir görüşme yapacağız" dedi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Referandum ısrarı Kuzey Irak'ı felakete sürükler
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Keşmir'de 6 sivil hayatını kaybetti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu