Deutsche Bank: Dünyanın en ucuz ülkesi Hindistan

Deutsche Bank: Dünyanın en ucuz ülkesi Hindistan


Bir bardak biranın fiyatının en pahalı olduğu ülke neresidir ya da bir jean pantolonun? Peki özel bir randevunun maliyetinin en yüksek olduğu ülke? Fransız bira üreticileri, İsviçreli moda tutkunları ya da romantizm eğilimli İngilizler kusura bakmasın ama cevaplar - Paris, Zürih ve Londra.

Deutsche Bank DBK.XE +0.58% çok sayıda kalemin birçok ülkedeki fiyatını karşılaştırdı. Araştırmada yer verilen 19 ülke içinde Avustralya üçüncü kez arka arkaya olmak üzere dünyanın en pahalı ülkesi oldu.

Fiyatların en düşük olduğu ülke için ise Hindistan'a bakın. Hindistan rupisindeki zayıflık, enflasyonun ısrarla yüksek olmasına rağmen Hindistan'ın en ucuz majör ekonomi olmasına yardımcı oldu. Gelişmiş ülkeler arasında ise ABD bir numaralı ülke oldu. Brezilya'nın ise gelişmekte olan dünya standartlarına göre bakıldığında pahalı olduğu ortaya çıktı.

Ancak sıralamalar, bazı ürünlerin fiyatındaki keskin farklılıkları maskeliyor. Çin'de bir günlük araba kiralamanın fiyatı 31.90 dolar. Levi's jean pantolon, Adidas marka ayakkabı ya da iPhone 5 ise ABD'de daha ucuz.

Moskova'da beş yıldızlı bir otel odasının bir gecelik ücreti 905.60 dolar gibi oldukça fahiş bir fiyat – New York'ta denk bir odanın fiyatının iki katından fazla. Moskova hafta sonu tatili için dünyanın en pahalı şehri. Ancak Rusya'nın başkenti Moskova'da toplu taşıma ise oldukça ucuz.

Araştırmada büyük şehirlerdeki yaşam maliyetlerine de yer verildi. 2001'de açık ara en pahalı şehir olan Tokyo artık aralarında Melbourne, Cenevre, Oslo ve Karakas'ın da yer aldığı bazı şehirlerden daha ucuz.

Zürih'te saç kesim fiyatları da değinilmeyi hak ediyor. 60.47 dolar olan saç kesimi Mumbai'deki fiyatın 15 katı. Randevuların en ucuz olduğu ülke de yine Hindistan.

En büyük fiyat farklılıkları ise temel sağlık harcamalarında görülüyor. Neredeyse hiçbir ülke ABD'ye bu konuda yaklaşamıyor. Avustralya ikinci sırada yer alırken üçüncü sırada ise İngiltere geliyor. Temel sağlık harcamalarının en ucuz olduğu ülkeler ise Hindistan, Endonezya ve Filipinler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Afrin'e tepeden kuşatma.
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Gazze'de askerlik işlemleri başlatılıyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu