Filistinli çocuklara hücre hapsi

Filistinli çocuklara hücre hapsi


Uluslararası Çocuk Savunma Örgütü, İsrail’in 2013 yılında tutukladığı her beş çocuktan birini hücre hapsine attığını açıkladı. Örgüte göre hücre hapsinin meşru bir nedeni yok.

Uluslararası Çocuk Savunma Örgütü, İsrail’in çocuklara uyguladığı hücre hapsini 2013 yılında önceki yıla göre arttırdığını öne sürdü.

Yayımladığı raporu 12 ile 17 yaş arasında 98 Filistinli çocuğun ifadesine dayandıran örgüt, İsrail’in çocuklara karşı uyguladığı hücre hapsinin sağlık veya koruma gibi meşru bir nedeninin bulunmadığını da ifade etti.

Örgütün Filistin’deki temsilcisi Iyad Ebu Kteş, İsrail’in soruşturmalarda çocuklara karşı işkence yönetim olarak hücre hapsini kullandığını ve çocukların temel evrensel haklardan mahrum edildiğini söyledi.

Ebu Kteş, İsrail’in çocuk haklarını ihlal ettiğinden dolayı yargılanması için uluslararası hukuk kuruluşlarına çağrıda bulundu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) bağlı olan örgüt, İsrail’in Ekim 2013 yılında çocuklara karşı davranışlarını düzeltmeyi kabul ettiğini ancak buna rağmen çocuklara fiziksel ve psikolojik şiddeti uygulamayı sürdürdüğünü ifade etti.

İsrail son on yıl içinde 12-17 yaş arasında yaklaşık 7000 Filistinli çocuğu tutukladı.

Kaynak: AFP

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan çok sert tepki gösterdi: Sen kimsin… Haddini bil!
Türkiye
Hakkari'de yola tuzaklanan patlayıcı imha edildi
Dünya
Sosyal medyada linç edildi… İslam’a saldırdılar ancak gerçek çok farklı çıktı!

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu

astropay