Pfizer, İngiliz hükümetinin endişelerini gidermeye çalışıyor

Pfizer, İngiliz hükümetinin endişelerini gidermeye çalışıyor


LONDRA—Pfizer Inc. PFE +0.42% Pazartesi günü İngiltere parlamentosunun iki komitesine AstraZeneca AZN.LN +0.32% 'yı 106 milyar dolara satın alma teklifi ile ilgili bazı dokümanlar gönderdi.

ABD'li ilaç devi Pfizer, CEO Ian Read ile AstraZeneca'daki mevkidaşı Pascal Soriot'un Salı ve Çarşamba günleri komitelerin önüne çıkmasından önce dokümanları yayınladı.

Pfizer İngiltere'ye beş yıl bağlı kalmasını öngören teklif maddelerinin 'yasal açıdan bağlayıcı' olduğunu açıkladı. Söz konusu teklif maddelerinden bazıları şunlardı: Şirketlerin birleştirilecek olan araştırma ve geliştirme birimlerinde çalışan işgücünün beşte birinin İngiltere'de kalması ve AstraZeneca'nın Cambridge'de başlattığı yeni araştırma-geliştirme biriminin tamamlanması; AstraZeneca'dan en az iki kurul üyesinin birleştirilecek olan kurulda da yer alması.

Pfizer, İngiltere Başbakanı David Cameron'a gönderdiği açık mektupta bu vaatlerin en az beş yıl boyunca geçerli olacağını belirtmişti.

İngiliz politikacılar, teklif edilen satın alma sonucunda İngiltere'de istihdamın düşeceğinden duydukları kaygı nedeniyle teklife endişe ile yaklaştı. Bu nedenle oturumlarda Pfizer'in bulunduğu taahhütlere odaklanılması bekleniyor. Komite, teklif edilen anlaşma ile ilgili zor sorular sorabilecek olsa da engelleme gücü bulunmuyor.

AstraZeneca, şirketin değerini önemli ölçüde düşürdüğü gerekçesi ile Pfizer'in teklifini reddetmişti.

Pfizer 2000 yılında Warner-Lambert şirketini de 90 milyar dolara satın almıştı. Pfizer ile AstraZeneca'nın birleşmesi halinde dünyanın en büyük ilaç şirketi ortaya çıkacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu