Afgan savaşının İngiltere'ye 'ruhsal faturası'

Afgan savaşının İngiltere'ye 'ruhsal faturası'


Bir hayır kurumuna göre, Afganistan'daki çatışmalara katılan İngiliz askerleri arasında ruh sağlığı tedavisi görmek isteyenlerin sayısında "önemli artış" var.

Combat Stress adlı kurum, 2013 yılında 358 yeni Afganistan gazisinin sevk aldığını söyledi.

Bu 2012 yılındaki 228 sevkin üzerinde % 57 artış anlamına geliyor.

Şu anda fazla 660 Afganistan gazisini destekleyen kurum, İngiltere güçleri ülkeyi terk etmeye hazırlanırken konunun artan şekilde gündeme geleceğini söyledi.

Ruhsal sorunların faturası

 

Hükümet ruh sağlığı hizmetlerinde 7.4 milyon sterlin sarfettiğini söyledi.

Combat Stress gazilerin genelde yardım aramadan önce ortalama 13 yıl beklediğini, ancak Afganistan gazileri için bu ortalamanın 18 aya düşmüş bulunduğunu söyledi.

Yardım kurumu İngiltere genelinde 5.400'ü aşkın gazinin dosyasına sahip olduklarının, bunun 95 yıllık tarihinin en büyük miktarı olduğunu söyledi.

BBC savunma muhabiri Caroline Wyatt geçmişe oranla şimdi psikolojik travmalara çok büyük bir farkındalık olmasının, başvurulardaki artışı açıklayabileceğini söyledi.

Post-travmatik stres bozukluğu

 

Post-travmatik stres bozukluğu askeri çatışma, doğal afetler veya ciddi yol kazaları gibi travmatik bir olay yaşayan herkesi etkileyebilir.

Belirtileri geçmişe dönüş, kötü uyku ve ruhsal değişiklik içerebilir.

Combat Stress uzmanlık merkezlerinde ücretsiz olarak, sosyal destek, mesleki terapi, klinik tedavi programları ve 24 saat yardım hattı sunmaktadır .

Savunma Bakanlığı da, ruh sağlığı hizmetlerini geliştirmek ve bunları gerektiğinde herkese sağlamak 7.4 milyon sterlin sarfettiğini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani "sap" gibi ortada kaldı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Prof. Wagner: Gülen, yaptıklarının bedelini ödemeli

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu