Almanya'da gençliğin AB isyanı

Almanya'da gençliğin AB isyanı


Avrupa Birliğine karşı kuşkuculuk, Avrupa projesinin kalbindeki ülkede de yaygınlaşıyor.

Öyle ki Avrupa Birliği karşıtlığının kıtadaki baş sözcüsü Avrupa Parlamentosu'nun Britanyalı milletvekili Nigel Farage bazı Alman gençlerinin idolü oldu.

 

İsyankar bir grup genç için fazlasıyla kibarlar, tiril tiril giyiniyorlar. Ne dövmeleri ne hırızmaları var.

Almanya'nın Junge Alternative (JA) ya da Genç Alternatif hareketi muhalif ama çok muhafazakar türden bir muhalif. Almanya'nın geleneksel Avrupa'nın birliğinden yana çizgisini değiştirmeyi amaçlayan bu hareket aynı zamanda göç ve suçla mücadele konusunda sert önlemler alınması gerektiğini savunuyor.

Aslında bu duruşları ulusal medyada çok sempatiyle karşılanmadı ve kötü bir imaj çizdiler. Daha geçen yılın Haziran ayında kurulan JA'nın adı medyada sık sık "aşırı sağcı"lıkla, gericilikle, feminizm düşmanlığıyla birlikte anılıyor.

Koyu sağcı mı aşırı sağcı mı?

Örgütün geçen yıl kurulan ve Almanya'nın onlarca yıl sonra ilk Avrupa Birliği karşıtı partisi olan Alternative für Deutschland (AfD) yani Almanya için Alternatif partisiyle de bağları var ama bağımsızlığını koruyor.

Öyle ki Avrupa para birliğinin lağvedilmesi de dahil bir çok radikal Avrupa Birliği karşıtı talebi olan AfD bile JA'ya biraz "yaramaz çocuk" gözüyle bakıyor.

JA'nın Kuzey Ren Westefalya eyaletindeki lideri Sven Tritschler "Medya bazen AfD'yi 'koyu sağcı' diye tanımlıyor ve bizler AfD'den daha açık sözlü ve daha sağcı olduğumuz için bize de 'aşırı sağcı' diyorlar. Ama benim gözümde biz bu değiliz." diyor.

Eyaletin yönetim merkezi Köln AfD'nin 27 Nisan'da Avrupa Birliği Parlamentosu seçim kampanyasını başlattığı yer. Parti üyelerinin beşte biri Kuzey Ren Westefalya eyaletinde yaşıyor ve AfD bu bölgede desteğini güçlendirmeyi hedefliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Tavşan gibi avlanıyorsunuz'
Türkiye
Bartın Kurucaşile'de sel
Dünya
Vali idam mahkumunu "ipten aldı"

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu