Halep susuz kaldı

Halep susuz kaldı


Suriye’de Halep kentine su taşıyan ana kanalların kapalı olmasından dolayı bölgedeki su krizi giderek büyüyor. Suların kesilmesi konusunda muhalifler ve rejim birbirini suçluyor.

Merkezi Londra'da olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'nin hem rejimin hem de muhaliflerin elindeki bölgelere giden suyu kestiğini açıkladı.

Gözlemevi Direktöri Rami Abdurrahman, muhaliflerin, ellerindeki bölgeler etkilenmeksizin rejim kontrolündeki bölgelerin suyunu kesmelerinin mümkün olmadığını ifade etti ve olayı ‘suç’ olarak niteledi.

Nusra Cephesi’nin de içinde olduğu ‘Şer’i Konsey’ bir açıklama yayınlayarak, rejim uçakları tarafında bombalanan şebekeyi tamir ettiklerini ancak Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) bağlı unsurların Menbec bölgesindeki suyu kestiğini söyledi. Ülkenin kuzeydoğusundaki Menbec kenti IŞİD’in kontrolünde.

Halepliler kesintiler nedeniyle su bulabilmek için uzun mesafeler kat etmek zorunda kalıyor. Bölge halkı kuyu ve kaynak sularıyla ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Birçok insan sağlıklı olmayan suları içmek mecburiyetinde kalıyor.

Gözlemciler soruna acil çözüm bulunamazsa büyük bir insani trajedinin yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Gözlemevi, sağlık hizmetlerinin olması gerekenden çok az olduğunu hatırlatarak, gerekli önlemlerin zamanında alınmaması durumunda su kesintileri nedeniyle salgın hastalıkların baş göstereceği uyarısında bulundu.

Uzmanlar Halep’te su kesintisinin muhaliflerin imajına zarar verdiğini ve bu durumun devam etmesinden rejimin kazançlı çıkacağını söylüyor.

Halep’te muhalifler Nisan 2014'te rejim kontrolündeki bölgelerin elektriğini kesmişti.

Bir milyondan fazla kişi çatışmalar ve bombalamalar nedeniyle Halep’ten göç etti.

Muhalifler 3 Mayıs 2014’te rejim uçaklarının su şebekesinin ana kaynağını hedef alındığını açıklamıştı. Halep’te su yatağı ile su pompalarının tamamen tahrip olmuş durumda. Kentte altyapının hasar görmesinden dolayı yaklaşık iki yıldır ev ve işyerlerine su verilemiyordu.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu