Sorunlar iki yılda çözülür

Sorunlar iki yılda çözülür


Mısır’da 3 Temmuz darbesinin mimarı ve cumhurbaşkanı adayı Abdulfettah Sisi, işlerin planlandığı gibi gitmesi halinde iki yıl içinde ülkedeki durumun iyileşeceğini söyledi.

Sisi, Sky News televizyonuna verdiği mülakatta, cumhurbaşkanı seçilirse, kendisi aleyhinde protesto gösterileri olması halinde ne yapacağına dair soruya, halka “Ne istediğinizi söyleyin ben sizin emrinizdeyim” yanıtını vereceğini belirtti.

Sisi böyle bir durumda ordunun müdahalesini beklemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Ülkedeki mahkemelerin yüzlerce Müslüman Kardeşler üyesini idam cezasına çarptırmasıyla ilgili yorum yapma hakkının olmadığını söyleyen Sisi, “Kimse de yargı kararları hakkında yorum yapmamalıdır” dedi.

Sisi, geçtiğimiz hafta verdiği bir mülakatta da "Seçimi kazanırsam Müslüman Kardeşler artık Mısır'da var olmayacak" demişti.

Müslüman Kardeşler ile bir uzlaşma şansının bulunmadığını belirten Sisi, "İhvan, Mısırlıların gözünden düştü. Bu sorun şahsımla ilgili değil. Bu düşünceyle tekrar barış olmayacak. İhvan, dini ve siyasi ahmaklık sorunu yaşıyor” ifadelerini kullanmıştı.

En güçlü aday Sisi

26-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sisi en güçlü aday olarak gösteriliyor.

Sisi seçimi kazanırsa, 1950'lerde Cemal Abdül Nasır ile başlayan asker kökenli cumhurbaşkanları dizisinin son halkası olacak.

İnsan hakları örgütleri, askeri idarenin bağımsız medya ve muhalefet üzerinde giderek artan bir baskı oluşturduğunu belirtiyor.

Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana Mısır'da yaşanan çatışmalarda binin üzerinde kişi hayatını kaybetti ve Müslüman Kardeşler hareketinden yüzlerce kişi hakkında açılan davalardan idam kararları çıktı. Askeri yönetim Müslüman Kardeşleri terör örgütü olarak ilan etmiş durumda.

Ülkede en son mahkeme tarafından yargılanan 683 darbe karşıtına idam cezası verildi.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu