Boko Haram Amerika'nın işgal için bahanesi mi

Boko Haram Amerika'nın işgal için bahanesi mi


Nijerya'da Boko Haram örgütünün 200'den fazla kız öğrenciyi kaçırarak eylem başlatması Beyaz Saray'ın birinci gündem maddesi olmaya devam ediyor. Afrika'nın en büyük petrol üreticisi olan Nijerya'da başlayan kriz Amerika'nın ülkeye girmek için oynadığı bir oyun olarak görülüyor.

ABD VE İNGİLTERE ÖZEL BİRLİK YOLLAYACAKLAR

Başta ABD olmak üzere bir anda dünyanın dikkati Nijerya üzerine yoğunlaşırken örgütün kaçırdığı kızların bulunması için ABD ve İngiltere özel birlik gönderme kararı aldılar. "Batı tarzı eğitim haramdır" anlamına gelen Boko Haram'ın "kızları pazarda satacağız" şeklinde açıklama yaptığı iddiası ise First Lady Michelle Obama öncülüğünde "kızlarımızı geri verin" kampanyasını yaygınlaştırdı.

ABD 15 YIL ÖNCE PLANLAMIŞ

Nijerya'nın bir anda dünya gündemine oturmasını birçok uzman ve analist ABD'nin derin stratejik hesaplarının bir sonucu olarak yorumladı. Tanınmış insan hakları savunucusu Abiodun Aremu, "Emperyalizm arka kapıya dayandı. Rüyaları gerçek olacak" yorumunda bulundu. Öğretim görevlisi David Emanuel de "Washington'ın, 170 milyonluk nüfusuyla en büyük Afrika pazarı ve ABD petrolünün beşinci büyük sağlayıcısı olan Nijerya'daki çıkarlarını güvenceye almak için hemen her şeyi yapacağına inandığını" söyledi. Asıl ilginç olan ise ABD'nin 10 yıl önce, yani Boko Haram kurulmadan önce, Nijerya'da bugün olup biteni hesaplamış olması.

2005'TE HAZIRLANAN RAPOR

Mayıs 2005'te ABD Ulusal İstihbarat Konseyi, "Sahraaltı Afrika'nın Geleceğinin Haritasını Çıkarmak" başlıklı bir rapor hazırlattı. Nijerya'nın 2015'te "bütünüyle çökeceği" belirtilen raporda yoksulluk, yolsuzluk, 'genç subayların darbesi' ve sivil halkın kitlesel hayal kırıklıkları gibi sorunlar nedeniyle ülkenin kaosa sürüklenebileceği belirtiliyor. Rapordaki paragraflardan birinde, Nijerya'yı yeniden selamete kavuşturabilmek için "büyük çaplı uluslararası desteğe" ihtiyaç duyulabileceği belirtiliyor.

2030'A KADAR 'BAŞARISIZ DEVLET'

Üniversite Akademik Personeli Sendikası'nın eski başkanı Dipo Fashina "ABD ordusunda bazı çevrelerin Nijerya'nın nasıl çökeceğine ilişkin hesaplamalar yaptığını, bunlardan birinde Nijerya'nın 2030'a dek bir başarısız devlet ("failed state") olacağı tahmininde bulunulduğunu" belirtti. Nijerya, petrolünün yüzde 29'unu Avrupa'ya yüzde 18'sini ise ABD'ye satıyor.

BOKO HARAM'I CIA MI EĞİTİYOR?

Öte yandan Yeni Şafak'ın haberine göre; ABD ve Avrupa ülkelerinin Afrika devi Nijerya'yı işgal etmek için bahane olarak kullandığı Boko Haram örgütünü CIA'in desteklediği ortaya çıktı. Wikileaks belgelerine göre, CIA 2011'den itibaren örgüte eğitim ve finans kaynağı sağlarken, siyasileri de şantaj amaçlı dinledi.

ABD Ulusal İstihbarat Konseyi, 'Sahraaltı Afrika'nın Geleceğinin Haritasını Çıkarmak' başlıklı raporun dışında Wikileaks'teki belgelerde de, Boko Haram'ın saldırılarını artırması için Cezayir merkezli CIA, Aralık 2011'de 'bazı kesimlerle' 250 bin dolar ödeyerek uzun vadeli işbirliği anlaşması imzaladı. 2009 tarihli bir belgede de CIA'nın Boko Haram'ın yaptığı bir saldırıyı tam 2 ay öncesinden 'tahmin ettiği' görülüyor.

Ensonhaber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Komandolar K.Irak'a girdi
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu